ارتباط شورای دموکراسی آمریکا با جنبش سبز ایران + سند محرمانه

http://mashreghnews.ir/Images/News/Smal_Pic/8-2-1390/IMAGE634396125980000000.jpg

این سند محرمانه در مورد راه‌اندازی شبکه ارتباطی گسترده ‌ای به نام 'تاش' است که رابطه طراحان این شبکه با جنبش سبز و برنامه‌های آینده آنها در این سند به صراحت اعلام شده است.

خبرنگار دیپلماسی عمومی مشرق اخیرا به سند محرمانه ای دست یافت که توسط "شورای دموکراسی" آمریکا برای حمایت از جنبش سبز در ایران  طراحی شده است. این سند که عنوان "محرمانه و غیرقابل انتشار" دارد ، توسط  این شورا(Democracy Council) تهیه و تنظیم شده است. این شورا در سند مذکور، مشکلات زیر ساختی و عدم یکپارچگی را از دلایل ناکامی براندازی نظام ایران می داند و پروژه "شبکه ارتباطی تاش"(TCN) را به عنوان یک طرح عملیاتی جامع برای مقابله با ایران معرفی می کند. مجری اصلی این طرح «شورای دموکراسی» بوده و رییس پروژه نیز شخصی به نام اوین کربی می‌باشد.

شورای دموکراسی در این گزارش، 4 مشکل عمده را که سبب ناکامی های جنبش سبز و مخالفان نظام، بوده بر می شمرد و سپس شبکه ارتباطی تاش را به عنوان راه حلی برای این مشکلات معرفی می کند. از نظر این شورا 3 مشکل اول مربوط به مشکلات زیرساختی و فناوری و فیلترینگ است و مشکل چهارمِ جنبش های جامعه مدنی ایران، "عدم وجود منابع مشترک و یکپارچگی" است؛ که مشکلات مذکور با شبکه تاش مرتفع خواهند شد.

در این سند آمده است:
معترضانی که در داخل ایران با حکومت به مخالفت می‌پردازند، قادر نبوده اند به طور موثر به فناوری‌های جدیدتر برای شبکه سازی دسترسی داشته باشند و یا به وسیله فیلترینگ از شرکت در برنامه‌های گروه‌های مخالفِ خارجی منع شده اند.
ازطرفی صدای آمریکا(VOA) و بی بی سی(BBC)، یا شبکه‌ها و وب‌سایت‌های مخالفِ خارج از لس‌آنجلس نتواسته‌اند به روز بودن خود را با زبان، گرایشات، طرز تفکر، فرهنگ و شرایط اجتماعی سیاسیِ ایرانِ امروز حفظ کنند که این امر به محدودیت توانایی‌شان در رسیدن به جمعیت جوان تر منجر شده است.
علاوه بر این، هیچ یک از برنامه های مذکور نتوانسته است به درستی از ظرفیت شبکه‌سازی با وسایل ارتباطی مثل ماهواره، وب، اینترنت، موبایل بهره ببرد.
شورای دموکراسی، به درخواست سازمان‌ها و مبارزان سرشناس جنبش سبز در خصوص پرورش و توسعه ی جمعیِ‌ِ «جایگاه مجازی» برای اصلاحات، توجه ایرانیان را به برقراری ارتباط، اطلاع‌رسانی، شبکه‌سازی و سازماندهی جلب کرده است.
در حال حاضر، جنبش سبز و سازمان‌های جامعه مدنی مستقل در مورد شبکه‌سازی با مشکلاتی مواجه اند که "شبکه ارتباطی تاش" (TCN) برای این مشکلات، راه حل‌هایی را فراهم خواهد کرد.
 سازمان‌های جامعه مدنی و مبارزان به منظور تسهیل در تأثیرگذاری فوری در ایران، به تدریج عملیات‌های ارتباطی خود را در برنامه شبکه ارتباطی تاش (TCN) ادغام خواهند کرد.


توضیح مختصری از برنامه:
شورای دموکراسی آمریکا پروژه شبکه ارتباطی تاش را اینگونه تشریح می کند: این شبکه ارتباطی با ایجاد نخستین کانال ارتباطی قوی و چندسطحی (پخش برنامه از طریق  ماهواره، اینترنت، وب و موبایل) برای ارتباطات و محتوای (سانسور نشده) محلی و قابل دسترس به عنوان یک پلتفرم ارتباطی ایمن و مستحکم عمل خواهد کرد.
همچنین اینکه تاش (TCN) برای برنامه‌های تجددگرایانه، اصلاح‌طلبانه و یا «تند» و بدون هیچ‌گونه سانسوری دایر خواهد شد و هیچ‌ مطلبی را تولید نخواهد کرد بلکه مطالب از طریق برنامه‌های بومی توسط کاربران تولید خواهد شد.
تا کنون تعدادی از سازمان‌های جامعه مدنی و اعضای برجسته جنبش سبز برای تولید برنامه در پخش های مختلف شبکه ارتباطی تاش (TCN)، به مجریان پروژه تعهد داده‌اند.
فیلم‌های خارجی و عمدتا آن دسته از فلیم‌هایی که به دلیل مضامین اصلاح‌طلبانه در ایران غیرقانونی هستند، خریداری و دوبله خواهند شد تا برنامه اصلی را تقویت کنند.
مطالب تولید شده از طریق وب سایت ایمن، موبایل و ابزارهای دورزدن فیلترینگ و سانسور و همچنین یک کانال پخش برنامه ماهواره‌ای منتشر خواهد شد.
شبکه ارتباطی تاش (TCN) برای فراگیری و شیوع عمومی مضامین تولید شده، از فناوری جدید و تکنیک‌های ویروسی بهره می‌برد و زمینه فنی لازم برای تضمین نفوذ بالا، پخش و قابلیت دسترسی ایمن را مهیا می‌سازد.
عملیات‌های فنی:
یکپارچگی وب‌سایت: 
این  گزارش می افزاید: این شبکه ضمن رعایت امنیت و استحکام، کاربرپسند و متناسب با وب‌سایت‌های دیال‌آپ نیز می‌باشد و محتویات وب‌سایت برای پهنای باند کم در ایران، فشرده شده و قابل دانلود می‌باشد.
شبکه ارتباطی تاش (TCN) به عنوان یک جایگاه مجازی برای توزیع و معرفی مجدد مطالب سانسورشده عمل خواهد کرد.
فایل‌های صوتی کم حجم برنامه به منظور انتقال آن از طریق بلوتوث در ایران، و «blog of blogs» که در آن خبرها و وبلاگ‌های سانسورشده جمع‌آوری و مجددا در شبکه ارتباطی تاش(TCN) معرفی می‌شود.
شبکه ارتباطی تاش (TCN) ابزارهای پیش‌دستی‌گرانه را برای گذشتن از فیلترهای دولتی از قبیل وی پی ان ها، سایت های سرور فیلتر شکن،انونیمیزر ها(سایت های پنهان ساز هویت)، ابزارهای مخفی ساز آی پی، ابزارهای تبدیل صدا به متن، میکرو بلاگ‌ها پیامکی، ابزارهای جاوا، خدمات پیامکی حجیم، و نرم‌افزارهای فیلترشکنی چون پیس فایر و پی اس آی فون، را توزیع می‌کند تا مخالفان نظام بتوانند فیلترینگ موجود در ایران را دور بزنند.
امنیت آن‌لاین: به منظور تقویت شبکه ارتباطی تاش (TCN) به عنوان مرکز ارتباطی استراتژیک مجازی، لایه‌های مختلفی از امنیت و استحکام را برای محرمانه بودن، به کار می گیرد.
موبایل: به علت افزایش استفاده از موبایل در ایران، یک برنامه کاربردی موبایل برای آی فون(iPhone) و اندروید(Android) برای استفاده از شبکه ارتباطی تاش (TCN) تولید خواهد شد تا مخاطبان با خواندن آخرین خبرها به ‌روزشده و تمامی گزارشات و مطالب خود را در فرمت‌های مختلف به سرورهای امن شبکه ارتباطی تاش (TCN) ارسال نمایند.
شبکه ماهواره‌ای: برنامه‌های مختلف ماهواره‌ای این اجازه را می‌دهند تا شبکه ارتباطی تاش (TCN)به صورت محدود و فوری به شبکه‌های ماهواره‌ای دارای اخبار مربوط به ایران دسترسی داشته باشد.
دومین بخش از فعالیت‌های شبکه ارتباطی تاش (TCN)، یک شبکه ماهواره‌ای می‌باشد که در دسترس همه کمک‌دهندگان شبکه ارتباطی تاش (TCN) خواهد بود. ماهواره W3A، که تحت تملک یوتل ست Eutelsat است، در وضعیت 7E و یک مدار نسبتاً دور فعالیت می‌کند که کمتر در معرض آسیب می‌باشد.
بازاریابی: شبکه ارتباطی تاش (TCN) از طریق ایمیل، پیامک از طریق سرور‌های پیامکی عمده،‌ برنامه‌های ماهواره‌ای شبکه های مخالفِ فارسی زبان، پیام‌های فوری، تبلیغات آن‌لاین با بنرهای تبلیغاتی و ابرپیوندهای (hyper links) تاش، فعالیت‌های شبکه را گسترش می‌دهد. 

برنامه و محتویات:

شورای دموکراسی آمریکا اگرچه عمده مشکلات را ناشی از نبود زیرساخت ها و عدم دسترسی به امکانات شبکه سازی می داند و به نوعی از محتوایی که تاکنون تولید شده ابراز رضایت می کند. اما با این اطمینان که پس از بالا آمدن شبکه تاش، مخالفان ایرانی خود به خود به تولید برنامه و محتوا همت می گمارند؛ به تشریح برنامه های محتوایی این شبکه می پردازد:

برنامه شبکه ارتباطی تاش (TCN) حاوی برنامه اصلی اصلاح‌طلبانه کاربران و نیز مطالب خارجی دوبله‌شده یا ترجمه‌شده به فارسی می‌باشد و همه محتویات توسط ایرانیان تولید می‌شود. انتظار داریم پس از این که مخاطبان هدف، متوجه شدند که پلتفرم‌های مستقل پخش برنامه‌های سانسور‌نشده وجود دارد، محتویات و برنامه‌های دیگر نیز تولید گردد. شبکه ارتباطی تاش (TCN) در جستجوی کسب انواع برنامه های حاوی مضامین اصلاح‌طلبانه یا تهییج‌کننده از قبیل مشکلات اجتماعی، حقوق زنان، محیط پیرامون، ایستادگی و ... است.

 برنامه‌هایی که به پخش محتویات خود در شبکه ارتباطی تاش(TCN) اظهار علاقه کرده‌اند از این قرارند:

 • • آموزش دور زدن فیلترینگ
  • آموزش کار با رسانه های اجتماعی:
  برای دست یابی و انتشار اخبار وخیم از ایران
  • مجله هفتگی:
  برای به تصویر کشیدن چالشهایی از قبیل مواد مخدر، فحشا، جنایت، اقتصاد و... در ایران
  • فساد آشکار: برنامه هفتگی گزارش فسادهای موجود در ایران
  • یوتیوب : پخش کلیپ‌هایی حاوی مضامین اصلاح‌طلبانه
  • جنبش سبز امروز: میزگرد هفتگی با حضور رهبران و طرفداران برجسته جنبش سبز
  • اقلیت موجود در ایران: به منظور نامساعد نشان دادن وضعیت اقلیت ها
  • برنامه‌های دانشجویی:
  برای برجسته سازی مشکلات جوانان
  • محسن سازگارا:
  برنامه روزانه سازگارا برای القای حس پایداری و ترغیب و تشویق مخالفان
  • رای من کجاست؟:
  گزارش فعالیت روزانه سازمان های «رای من کجاست؟» که در سراسر جهان فعالند.
  • جامعه مدنی ایران آن‌لاین:
  وب‌سایت اختصاصی جهت پیشرفت و ترقی آزادی و دموکراسی در ایران
  • برنامه‌های زیرزمین:
  جهت ترویج و بسط موسیقی زیرزمینی
  • برنامه دکتر سروش:
  سروش مروج سرسخت جدایی دین از سیاست و دولت سکولار است.
  • برنامه گنجی:
  گنجی، پیش‌رو در نافرمانی مدنی است که جنبش‌های سیاسی نرم را ترویج می‌دهد.
  • برنامه اعتیاد :
  برای برجسته سازی مشکلات مواد مخدر در ایران و اقدامات ضعیف دولتمردان ایرانی
  • ساناز متال:برای ترویج موسیقی متال، ساناز متال از معروف‌ترین اجراکنندگان سبک هارد راک در آمریکاست.
  • ضد تبلیغات (ضد پروپاگاندا):
  برای بررسی و خنثی سازی ادعاهای رسانه‌های ایران علیه غرب و آمریکا
  • طرفداران حقوق بشر در ایران (HRA) :
  ارائه اسناد و گزارشاتی در خصوص نقض حقوق بشر در ایران و برجسته سازی آن
  • انجمن بین‌المللی و جنبش سبز:
  معرفی هفتگی فعالان بین‌المللی جنبش سبز، برای حمایت از این جنبش

درباره شورای دموکراسی:
شورای دموکراسی (DC) که در لس آنجلس کالیفرنیای آمریکا است؛ از مراکز فعال در عرصه سیاست خارجی آمریکاست و بر روی فعال سازی ظرفیت های مخالفان کشورهای مختلف به ویژه خاورمیانه، در جهت منافع آمریکا متمرکز است. این شورا پیش از این کنفرانس هایی را با همکاری اندیشکده واشنگتن و اندیشکده امریکن اینترپرایز در خصوص ایران پس از انتخابات 88 برگزار نموده و در آن به بررسی منافع جنبش سبز برای سیاست خارجی آمریکا پرداخته است. این شورا همچنین در پروژه آمریکا برای تجزیه سودان (دارفور) همکاری داشته است. اجرای مدرسه های آمریکایی در غزه، انتخابات مجلس افغانستان 2010، ناظر انتخابات مجلس عراق2010، و مطالعه شرایط نارضایتی مردم سوریه از دیگر فعالیت های این مرکز است.

شورای دموکراسی خود را اینگونه توصیف می کند: این شورا در سال 1999 بر اساس این عقیده تاسیس شد که آزادی اطلاعات، دموکراسی و حقوق بشر عوامل بنیادین جوامع پایدار می‌باشد.
این شورا به دلیل اجرای موفق برنامه در شرایط پس از تعارض و در جوامع بسته، از شهرت جهانی برخوردار است و مجرایی برای رهبری وسیع عناصر مخالف و تمامی سازمان‌های جامعه مدنی سراسر خاورمیانه است.
هدف از برنامه اخیر تشویق به رشد عمل‌گرایی جامعه مدنی و اصلاحات از طریق ایجاد فعالان و مخالفان داخلی مجهز به ابزارهاست.
این شورا در جهت حمایت آن‌لاین از شبکه‌سازی اجتماعی در ایران برنامه‌ای را به اجرا در آورده است و اخیراً از شبکه قوی‌ای متشکل از فعالان داخلی از جمله رهبران جنبش سبز حمایت می‌کند. 

اعضای اصلی پروژه انجمن دموکراسی:
اوین کربی (Owen Kirby): رئیس پروژه و رئیس اداره انجمن دموکراسی واشنگتن دی سی، مشاور ارشد وزارت امور خارجه امریکا
مایکل میلریا (Michael Mylrea)، رییس امنیت سایبری
دکتر لاری پرس (Dr. Larry Press)، رئیس برنامه ICT: مشاور بلندمدت انجمن دموکراسی و استاد سیستم‌های اطلاعاتی
جیمز پرینس (James Prince)، مشاور پروژه و رئیس انجمن دموکراسی.
حامد بهروان (Hamed Behravan)، مدیر برنامه‌های ایران
ماری صالح (Mary Salih)، رئیس برنامه‌های ماهواره‌ای


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

 • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
 • تلفن:
 • فکس:
 • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.