انگلیسی‌ها "تفنگشان را زمین نگذاشتند "جناب شجریان تصنیف نمی‌خوانید؟امروز مردم حق دارند بپرسند چرا شجریان تصنیفی با مضمون "تفنگت را زمین بگذار " برای اتفاقات اخیر انگلیس نمی‌خواند تا خبرنگاران و مدیران آزاد اندیش! و مدعی حقوق بشر بی بی سی فارسی آن را با زیر نویسی انگلیسی از شبكه متبوعشان پخش كنند.   هر روز بسیاری از معترضان به سیاست های كشور انگلیس در خیابان‌های لندن و دیگر شهرهای این كشور به بدترین شكل "سركوب " می‌شوند تا مدعیان وجود آزادی بیان در كشورهای غربی و كسانی كه سنگ این كشورها را به سینه می‌زدند، این روزها رویی برای بیان دیدگاه های خود و "آفتابی " شدن در انظار عمومی نداشته باشند.

اما از همه این مدعیان آزادی بیان در غرب كه بگذریم؛ باید دید این روزها برخی "خواص فرهنگی " كشور ما كه پس از حوادث انتخابات ۸۸ با پناه بردن به دامان كشورهای غربی، سخنگوی بی جیره و مواجب آنها در پیشبرد اهداف شوم سیاستمداران غربی شدند، این روزها چه حرف برای گفتن دارند؟

اینكه حوادث این روزهای انگلیس چقدر شباهت به حوادث ۲ سال اخیر ایران دارد و اصلا نوع درگیری های انگلیس، هدف از تجمع ها، معترضین انگلیسی و ... شباهتی با اغتشاشگران فتنه ۸۸ دارند و جایگاه "حق " و "محق " در حوادث ایران و انگلیس كجاست؟ جای ساعت های تحلیل و بررسی دارد و هدف از این نوشته نیز بررسی این حوادث نیست، اما نمی توان از یك نكته گذشت و آن اینكه برخی "هنرمندان " و به اصلاح "خواص فرهنگی " كشور كه پس از حوادث انتخابات ۸۸ مهمان هر روزه شبكه های ضد انقلاب چون بی بی سی فارسی، صدای آمریكا و ... بودند و سخن از حمایت از مردم ایران در پیشگاه اربابان انگلیسی و آمریكایی می راندند، این روزها از این همه جهل و سطحی نگری و "شكایت به بیگانه بردن " پشیمان نیستند؟

محمد حسینی مجری تلویزیون، فرشید منافی مجری رادیو و "محمدرضا شجریان " از جمله معروف ترین هنرمندانی بودند كه پس از اتفاقات سال ۸۸ به آغوش بیگانگان پناه بردند و البته سهم محمدرضا شجریان در برنامه های شبكه سلطنتی انگلیس، بی بی سی از آن ۲ نفر بیشتر بود تا جایی كه این شبكه مستندی هم در ازای خوش خدمتی شجریان به سیاست های آنها برای وی ساخت.

مصاحبه‌های شجریان با بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریكا، سی‌ان‌ان، تلویزیون استرالیا و ... به خوبی نشان داد كه شجریان هیچگونه اعتقادی به مبانی اصلی نظام جمهوری اسلامی كه برآمده از خواست و اراده عمومی ملت ایران است ندارد، به گونه‌ای كه در مصاحبه تیرماه سال ۱۳۸۸ با شبكه بی‌بی‌سی فارسی به نوعی مواضع دولت دهم را به انتقاد گرفت و هتاكی‌های فراوانی را نثار شخص رئیس جمهور قانونی مردم ایران كرد. وی در مصاحبه دیگر با همان شبكه كشور بریتانیا این بار نه رییس جمهور بلكه مستقیما حضرت امام خمینی (ره) آن یار سفر كرده را در تیررس سخنان نسنجیده خود قرار داد و از این كه صدایش بر تصاویر پیاده شدن امام راحل از هواپیما در سال ۱۳۵۷ از تلویزیون پخش می‌شود به شدت انتقاد كرد و اعلام كرد كه من این آهنگ را برای ایشان نخوانده‎ام!

شاید مهم ترین اقدامی كه شجریان در راستای سیاست های دولتهای غربی انجام داد، خواندن تصنیفی بود به نام "زبان آتش "؛ تصنیفی كه سكانس آخر مستند بی بی سی فارسی در خصوص وی نیز به آن اشاره دارد و با پخش این تصنیف مستند بی بی سی به پایان می رسد، البته دیالوگ های آخر شجریان نیز جالب توجه است كه در پاسخ به سوال مجری كه می پرسد: و آخرین ترانه ای هم كه شما خواندید زبان آتش بود كه شعر مشیری بود و مدتها پیش گفته بود؟ اون چه ربطی به زمانه فعلی داره؟

شجریان: خوب بعد از انتخابات ما یه چیزایی دیدیم كه حقیقتش دیدم كه باید بگیم تفنگت رو بگذار زمین. آدم به روی برادرش كه آتش نمیگشاید. حرف حسابی رو باید جواب درست و حسابی داد.

وی در این تصنیف می خواند:
" تفنگت را زمین بگذار
كه من بیزارم از دیدار این خونبارِ ناهنجار
تفنگِ دست تو یعنی زبان آتش و آهن
من اما پیش این اهریمنی ابزار بنیان كن
ندارم جز زبانِ دل ، دلی لبریزِ از مهر تو "

و امروز مردم حق دارند بپرسند چرا شجریان تصنیفی با همین مضمون برای اتفاقات اخیر انگلیس نمی خواند تا خبرنگاران و مدیران آزاد اندیش! و مدعی حقوق بشر بی بی سی فارسی آن را با زیر نویسی انگلیسی از شبكه متبوعشان پخش كنند؟!

شاید اینكه شجریان فردی ایرانی است و دلیلی ندارد برای تقبیح و یا تشویق حوادث دیگر كشورها از هنرش استفاده كند، حرفی درست باشد، اما همین "دیگر كشورها " در آن ایام محرم دوره گردی‌های استاد بودند.

البته بماند كه آرمان انقلاب اسلامی و خمینی كبیر درباره هنر و هنرمند این نبود، اما از اینكه نمی‌بایست شجریان و افرادی چون حسینی و منافی حرف هر چند "حق " خود را پیش "غیر " می‌بردند تا آنها نهایت سوء استفاده را از آنها و هنرشان ببرد، نمی توان گذشت.

جناب شجریان! این هم، كشور و شبكه‌ای كه با نقاب حقوق بشری هرچه خواست از شما و دوستانتان سوء استفاده كرد؛ ببینید حال و احوال این روزهایشان را و بخوانید تصنیفی دیگر و طرحی نو دراندازید...


منبع: جهان نیوز


-------------------------------------------------------------ادامه درگیری پلیس انگلیس با مردم

درگیری پلیس با مردم انگلیس
درگیری پلیس با مردم انگلیس
.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.