گوگل: وارد مناقشه سیاسی نام خلیج فارس نمی‌شویم + فیلم

               

گوگل در پاسخ به بی بی سی در مورد اینکه چرا هیچ نامی برای خلیج فارس در 'گوگل مپز' وجود ندارد گفت: « نیازی نمی بیند که برای همه نقطه های جهان اسم بگذارد!»
سایت بی بی سی فارسی (BBCPersian) جمعه 15 اردیبهشت (MAY 04) در گزارشی به موضع گیری سرویس نقشه های گوگل نسبت به نام خلیج فارس که این روزها دوباره بحث روز شده است و مورد اعتراض کاربران ایرانی این سرویس قرار گرفته، اشاره کرد.
مجری بی بی سی در این زمینه گفت: «حذف نام خلیج فارس در این چند روزه اخیر، از روی نقشه های گوگل، اعتراض شماری از ایرانیان را به دنبال داشته است.»
بنابر این گزارش، مسئولان این شرکت آمریکایی در پاسخ به معترضان گفته اند: «نیازی نمی بیند که برای همه نقطه های جهان اسم بگذارد!.»
به گفته بی بی سی این شرکت آمریکایی دلیل دیگری نیز برای این کار خود آورده و گفته است: «نمی خواهد وارد دعواهای سیاسی شود!.»
گزارشگر این برنامه گفت: «از مسئولین گوگل پرسیدیم که به عنوان مثال آیا هیچ مکان یا خلیج دیگری در دنیا وجود دارد که شما برای آن هیچ اسمی نگذاشته باشید؟ که پاسخ مسئولین گوگل "خیر" بوده است.»
بی اهمیت دانستن نام خلیج فارس از سوی گوگل در حالی است که گوگل در سرویس "گوگل ارث" { Google Earth} کار متفاوت و عجیب تری کرده و آن اینکه برای این مکان "دو نام" گذاشته است؛ یکی نام اصلی آن "خلیج فارس" و دیگری نام جعلی آن یعنی "خلیج ع رب ی".
گوگل در توجیه این کار خود به بی بی سی گفته است: « اصلا قصد موضعگیری سیاسی ندارد و قصدش فقط این است که کسانی که می خواهند این خلیج را با نام "خلیج ع رب ی" جستجو کنند بتوانند آن را پیدا کنند.»
گرچه این توجیهات گوگل مضحک تر از آن است که جوابی داشته باشد اما باید گفت، خلیج فارس یک نقطه در جهان نیست بلکه از جهت مساحت حتی بزرگتر از برخی کشورهای جهان و هزاران برابر دریاچه های کوچکی است که گوگل نام آنها را در نقشه های خود ثبت نموده است و از جهت اهمیت نیز قسمت عمده ای از اقتصاد اروپا و آمریکا از این منطقه تامین می شود و این فارق از جریانات سیاسی بسیاری که حول و حوش این منطقه استراتژیک مطرح می شود.
اگر گوگل یک موسسه علمی است باید بر اساس داده های تاریخی و علمی کار کند نه جریانات سیاسی. خلیج فارس بزرگ تر و نام آن مشهور تر از آن است که نیاز باشد با نام های جعلی مورد جستجو قرار گیرد.
//جام نیوز

لینک دانلود فیلم (01:15)

و یا از این  لینک  دانلود نمایید


---------------------------------------------------------------------
مستند « بوموسی » کاری از کامران نجف زاده

فوتوکلیپ "مقابله به مثل" حسن عباسی و تهدیدهای انگلیس و امریکا

اعتراف مدیرعامل گوگل به توانایی ایران

"گوگل پلاس" چیست؟

جاسوسی نوین به سبك گوگل

و....

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.