بسط موضوع زن نماد سرزمین و عقیده  • وقتی در یک فیلم ما یک زن را که نماد سرزمین است برای یک یک قومیت یا فرهنگ دیگر آغوش باز کند در واقع انگار سرزمین را تسلیم آن قومیت و فرهنگ کرده ایم.


نقش زن در سینما

زن در یونان قدیم گایا خوانده میشد و نماد سرزمین محسوب میشود.

در قرآن کریم در آیه ی 223 سوره بقره زن کشتزار خوانده شده است.

وقتی در یک فیلم ما یک زن را که نماد سرزمین است برای یک یک قومیت یا فرهنگ دیگر آغوش باز کند در واقع انگار سرزمین را تسلیم آن قومیت و فرهنگ کرده ایم.

اگر توجه کرده باشید در فیلم ها و داستان های غربی پس از حمله به یک سرزمین همیشه طی روند داستان یک زن از آن کشور اشغالی اسیر عشق مرد غربی شده و خود را به او می سپارد.اما برعکس آن دیده نشده.

به عنوان مثال در فیلم تروی که از روی کتاب ایلیاد و ادیسه هومر که پایه ی فرهنگ و تمدن و فلسفه غرب است درست شده است بعد از اینکه همسر برادر شاه یونان(کشور باستانی غرب)همراه پاریس شاهزاده ی تروایی به شهر تروا می آید کل ارتش کشور به همراه اسطوره غرب آشیل برای باز پس گیری زن (در واقع فرهنگ و سرزمین)بسیج می شوند و به تروا حمله می کنند و با وجود همه ی سختی ها بالاخره از طریق حیله بر شهر تروا تسلط یافته و نمی گذارند که اعتقاداتشان از دست برود.

اما ما در فیلم هایی که درباره دیگر ملل در هالیوود ساخته شده چیز دگر میبینیم .

به طور مثال:

برای تمدن بزرگ مصر:

 تصویر کلئوپاترا هفتم Cleopatra VII ملکه مصر باستان

کلئوپاترا که ملکه مصر و معشوقه ی ژولیو سزار و آنتونیوس دو سردار غربی بوده جریان متفاوتی دارد.

پس از حمله غرب به مصر کلئوپاترا با روی گشاده از آنها استقبال می کند و حتی خود را تسلیم آنها می کند و برای آنها بچه می آورد.

آنها هم او را به عنوان مدافع حقوق آنها و دست نشانده خود در حاکمیت نگه می دارند.

در این فیلم مردی که نماد غیرت است یعنی برادر کلئوپاترا شخصی بی اراده و خنثی بوده و اهمیتی به این روابط نمی دهد.

این القا که همیشه با این فیلم به مردم این تمدن می شود که خود را در اختیار و نوکر غرب قرار دهید انکار ناپذیر است و این هدف ساخت بسیاری فیلم درباره ی کلئوپاترا در غرب و بزرگ کردن چهره او را توجیه میکند.

برای سرخپوست ها:

دانلود کارتون کلاسیک پوکوهانتس 2 سفر به دنیای جدید Pocahontas II Journey to a New World 1998 DVDrip


همانطور که می دانید سرزمین آمریکا در گذشته از مردم سرخپوست پر بوده است.

پوکوهانتس افسانه ایست که برای این مردم ساخته اند.پوکوهانتس زیباترین و شاخص ترین دختر قبایل سرخپوست است و قرار است که با پسر رییس قبیله ازدواج کنند.

از طرفی گروهی از آنگلوساکسون های غربی برای به قول خودشان کمک به پیشرفت آنها و ساخت تجهیزات و ... برای آنها به سرزمین آنها آمدند.

پوکوهانتس طی جریاناتی عاشق پسری غربی می شود و در عشق او می سوزد.دختر با درختی که نماد فرهنگشان بوده (افسانه ای)صحبت می کند و آن درخت او را به سمت پسر غربی سوق می دهد.

در نتیجه بین نامزد پوکوهانتس و پسر آنگلوساکسون رقابتی جنگی صورت می گیرد و نماد غیرت آنها کشته می شود و پوکوهانتس سرخوش به آغوش فرهنگ غرب می رود.

این شخص از لحاظ ایجاد فرهنگ تسلیم بودن انقدر برای غرب مهم است که علاوه بر ساخت انیمیشن ها و سریال های کارتونی متعدد در آمریکا برای او یک مجسمه ساخته اند و یک موزه نیز به نام او هست.

فرهنگ چشم بادامی ها (مخصوصا ژاپنی ها):

آخر جنگ جهانی دوم و در خلال جریان هیروشیما و ناکازاکی که آمریکا حضوری در ژاپن داشت اتفاقاتی افتاد که در کتاب خاطرات یک گیشا(زاپنی ها به فاحشه هایشان گیشاgeisha می گویند) که بعد ها به صورت فیلم در آمده و این کتاب به فارسی هم ترجمه شده.

در این کتاب جریاناتی که بین آن زن بدکاره ژاپنی و سربازان آمریکایی گذشته به صورتی که مقصود غربی ها درباره فرهنگ تسلیم رسانده شود نوشته شده.

فرهنگ و تمدن بزرگ پارسی و آریایی:

http://cactusjack.persiangig.com/image/alexander[1].jpg

جریان اسکندر و رکسانه (شاهزاده ایرانی)که جریانی است که در صحت آن تردید است بر این اساس است که بعد از حمله اسکندر به ایران و به خاک و خون کشاندن سرزمین مادری ما اسکندر رکسانه را به زور به عقد خود در می آورد و رکسانه کم کم بعد از اینکه او را شناخت شیفته او می شود در حدی که در جنگ های او هم همیشه به همراه کاروان او می رفته است.

از این جریان کتابی به دست یک خارجی نوشته شده(جوآن کریسپی) که در آن بعد از ستایش اسکندر جریان را با آب و تاب فراوان تعریف کرده .

متن پشت جلد کتاب مذکور:

ركسانه دختر فرمانروای سغد با وحشت مطلع می شود كه باید با پادشاه و فرمانده سپاه مقدونی، یعنی اسكندر كبیر ازدواج كند.

شنیده های او از مردی كه وطن او را به زیر سلطه خویش در آورده است همه حاكی از بدی او بوده اند. سر انجام روز دیدار فرا می رسد و تنفر جای خود را به آمیزه ای از تحسین و احترام و عشق می سپارد. ركسانه به تدریج این مرد را بهتر می شناسد. این پادشاه و فرمانده جنگی برای او یك معماست.

او اسكندر را در لشكر كشی به هندوستان همراهی می كند و سپس با او به بابل می رود و...

این رمان كه با دقتی مو شكافانه رویدادها را به تصویر می كشد بر حقایق تاریخی استوار است و اسكندر را از دیدگاهی كاملا متفاوت ، از دیدگاه یك زن، می شناساند

مکمل این کتاب را می توان کتاب پسر ایرانی نوشته یک زن انگلیسی دانست که درباره پسری ایرانی(نماد غیرت)است که همانند خواجگان دربار به دنبال حرمسرای اسکندر بوده و اهمیتی به از دست رفتن زنان کشورش نمی داده است.

فیلم "جایی دیگر" با بازی مرتد فراری گلشیفته فراهانی که توسط کارگردان غرب زده بی غیرتی به نام مهدی کرم پور ساخته شده .

در آن یک دختر ایرانی که نا مشروع حامله است برای حفظ بچه می خواهد به سرزمینی خارجی سفر کند.مردی از دوران جنگ که عکاس بوده نیز در طی فیلم او را در خروج از مرز یاری می کند(تحویل دادن سرزمین به اجنبی)

تمام دیالوگ های گلشیفته در این فیلم نقد دارد که به سرفصلی جدید نیازمند است.فقط یک نکته اشاره کنم و آن هم این است که گلشیفته در جایی از فیلم به مقاوت نشان دادن در برابر بیگانه ها اعتراض می کند و از این که تسلیم هر کشوری نشده ایم ابراز تاسف میکند و مقاومت را کاری بیهوده می داند.

نمونه ای دیگر فیلم کافه ترانزیت است که زنی که کافه چی یک رستوران بین راهی است عاشق یک راننده کامیون خارجی می شود و می خواهد با او برود.

واقعا برای سینمای فاجعه بارمان متاسفم.

دو زن در فرهنگ غرب بسیار ستایش شده اند:

الف)استر:دختر یهودی که با خشایار شاه ازدواج کرد و جریان سیزده به در عید پوریم یهود را که حتما در جریان هستید که چه کشتار عظیمی در ایران رخ داد را به وجود آوردند(در صورت بی اطلاع بودن از این جریان به آرشیو این وبلاگ فروردین ماه 91 مراجعه کنید)

ب)وبورا زنی که یهود را از دست کنعانیان نجات داد.

 

جمع بندی:

1)غیرت مندی یکی از مسائل مهم اخلافی اجتماعی دینی و سیاسی(باتوجه به متن حتما به سیاسی بودن آن پی بردید) امروز ماست از آن غافل نشوید.

2)هر کارتون یا فیلمی را در دسترس کودکانتان قرار ندهید چون در واقع آنها را در کلاس درس های آمریکایی ها نشانده اید پس یا انیمیشن های انتخاب شده را به کودکانتان بدهید یا ترجیحا در کنار آنها نشسته و در حین تماشای کارتون یا بعد از آن، آن را به کمک کودک نقد کنید و ایرادات کار را برای او شرح دهید.

3)این قبیل اتفاقات که زن های سرزمینمان را به غارت ببرند در حال حاضر هم روی می دهد(گلشیفته فراهانی).آنقدر از خود غیرت و ابهت نشان دهید که راه این کار بسته شود و افرادی مانند کارگردان فیلم کافه ترانزیت یا جایی دیگر جرات ساخت چنین فیلم هایی را نداشته باشند.

 


-------------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط

---------------------

ویژه نامه هولوکاست ایرانی ( آیا واقعه کشتار 75,800 نفر از ایرانیان واقعیت دارد ؟ ) - بخش اول

استر کیست؟


گلشیفته فراهانی آری یا نه؟


مقایسه سینمای ایران و هالیوود ( سینمای پروتاگونیسم و آنتاگونیسم )

فیلم مستند خود شیفته خود ریخته / داستان وادادگی فرهنگی سینمای ایران

طرح / نفوذ فساد در میانشان ممکن نیست….+ گلشیفته + مریم فرانسوا کراح

نسبت مافیای غرب و «جدایی نادر از سیمین» + فیلم

جدایی نادر از سیمین + تحلیل

تبریک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا به اصغر فرهادی


ویدیوی مناظره امیر قادری و امیر پوریا در تلویزیون بی بی سی؛ درباره فیلم‌های «اخراجی‌ها 3» و «جدایی نادر از سیمین»

بورسیه در آلمان، ماه عسل خوش رقصی فرهادی در "جدایی نادر از سیمین"

تحلیل دریافت جایزه برلینی جدایی نادر از سیمین: « اشتراك نظر اتفاقی!داوران جشنواره‌های فجر و برلین و بی‌بی‌سی در مورد فیلم فرهادی»

گزارش یک جشنواره / نقد فیلم های جشنواره فیلم فجر ۸۹ / فیلم سخنرانی دکتر حسن عباسی+لینک مستقیم

دست دادن برنده جشنواره فجر با مدل ایتالیایی

-------------------------------------------------

هنرمند آن است که اندیشه و انگیزه را بشناسد

درآمدی بر دکترین سینما | دکتر عباسی ( جلسه ۲۳۷ ) | کلبه کرامت

فجر سینما جولانگاه معترضان و عناصر مساله دار +عکس

درباره خانه سینما

فیلم سخنرانی شهید آوینی در سمینار «سینمای پس از انقلاب» + فیلم پرسش و پاسخ

فیلم مناظره سعید مستغاثی و جواد شمقدری / بررسی سینمای انقلاب اسلامی

برنامه پندار / بررسی سینمای آخرالزمان علمی تخیلی / Science Fictional Apocalypse / دکتر شاه حسینی

سینمای ایران و حواشی

گزارش یک جشنواره / نقد فیلم های جشنواره فیلم فجر ۸۹ / فیلم سخنرانی دکتر حسن عباسی+لینک مستقیم

دست دادن برنده جشنواره فجر با مدل ایتالیایی

تحلیل دریافت جایزه برلینی جدایی نادر از سیمین: « اشتراك نظر اتفاقی!داوران جشنواره‌های فجر و برلین و بی‌بی‌سی در مورد فیلم فرهادی»

بازیگران زن؛ جلوی دوربین ، پشت دوربین + تصاویر

حضور بازیگر سریال "قلب یخی" در فیلمی ضد انقلاب

دانلود برنامه راز – سینمای آخرالزمان (نقد فیلم قلمرو بهشت)

رژه بازیگران زن ایرانی بر روی فرش قرمز بی حجابی در خارج از کشور+عکس

بازگشت خانم بازیگر‌ به ‌سیمای ایران ‌پس از ‌تن‌نمایی‌ در‌ سینمای امریكا!

بررسی سینمای مبتذل در ایران+فیلم

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.