محمد خاتمی: بنده نمی‌گویم در انتخابات ۸۸ تقلب شده است + فیلم+ محمد خاتمی: بنده نمی‌گویم در انتخابات ۸۸ تقلب شده است + فیلم


حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی در دیدار با گروهی از جوانان گفته است: من نمی‌گویم که در انتخابات ۸۸ تقلب شده است.

+
اعتراف خاتمی به عدم تقلب در انتخابات خشم اصلاح طلبان را برانگیخت

+
انتقاد شدید اکبر گنجی از محمد خاتمی؛ چرا مسئولیت شکست ها را قبول نمی کنید؟


محمد خاتمی: بنده نمی‌گویم در انتخابات ۸۸ تقلب شده است + فیلم

حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی در دیداری که سال گذشته و در دیدار با گروهی از جوانان صورت گرفت، گفته است: من نمی‌گویم که در انتخابات 88 تقلب شده است.

به گزارش تسنیم، وی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به اظهارات ابراهیم اصغرزاده و همچنین اکبر گنجی واکنش نشان داده است.

+ دانلود


اعتراف خاتمی به عدم تقلب در انتخابات خشم اصلاح طلبان را برانگیخت

چند روز قبل فایل صوتی از جلسه ای که با حضور «سید محمد خاتمی» برگزار شده بود، منتشر شد که وی در آن جلسه صراحتا بیان کرده بود: " من نمی‌گویم در انتخابات ۸۸ تقلب شده است".

 

ریحانه طباطبایی دبیر سیاسی روزنامه توقیف شده بهار که در این جلسه حضور داشته در صفحه فیس بوکش تلویحا این موضوع را تایید کرده که خاتمی در جلسه ای که فایل صوتیش منتشر شد، تقلب در انتخابات را رد کرده است.

 

طباطبایی در صفحه فیس بوکش نوشته است: امروز خبری روی سایت تسنیم شامل فایل صوتی تقطیع شده از صحبت های آقای خاتمی منتشر شد و از آنجا که متن منتشر شده و فایل صوتی آن به صورت عامدانه دستکاری شده است، به عنوان فرد حاضر در آن دیدار با تاکید بر غیراخلاقی بودن ضبط و پخش آن دیدار خصوصی و غیر رسمی مبتنی بر اعتماد، مایلم توضیحاتی را اینجا ارائه کنم:


جلسه مورد اشاره در این خبر، مربوط به دیدار آقای خاتمی با معدودی از دوستان اصول گرا بود که من هم به همراه یکی از دوستان اصلاح طلب در آن حاضر بودیم. صحبت های مفصلی در این جلسه انجام گرفت و دوستان اصول گرا دیدگاه های خودشان را مطرح کردند و آقای خاتمی هم از نقطه نظر خودشان به تبیین موضوعات مختلف پرداختند.


در این دیدار آقای خاتمی همان طور که از پیش گفته بودند، قصد ورود به مباحث چالشی را به صورت مصداقی نداشتند و هنگامی که بحث به موضوع انتخابات 88 کشانده شد و با سئوالات تند و تیز در خصوص تقلب در انتخابات مواجه شد، نفیا و اثباتا در این باره که توان اثبات و حتی بررسی هیچ ادعایی در آن ظرف زمانی و مکانی وجود نداشت، چیزی نگفت و به اصطلاح از آن عبور کرد. از این رو آنچه عنوان شد قریب به این مضمون بود که "من نه می گویم تقلب شده و نه می گویم نشده. اینجا موضوع بحث من نیست." چیزی که در فایل تقطیع شده تلاش کرده اند تا معنای دیگری بر آن بار کنند که اهل دقت حتما متوجه آن شده اند.


نکته مهم دیگر در این خصوص این است که همانطور که اشاره شد، این دیدار کاملا غیررسمی و مبتنی بر یک سری قرارهای مبتنی بر شرایط این گونه گپ و گفت ها، یعنی عدم ضبط صدا و خودمانی فرض کردن آن بود که متاسفانه عدم رعایت این مساله، کاری غیر اخلاقی بود که صورت گرفت. قطعا ادبیات و حتی موضوعات مورد علاقه افراد برای طرح در موضع رسمی با آنچه در یک قرار خودمانی و خصوصی مطرح می شود، تفاوت دارد.


توجه به این نکنه هم ضروری است که این گفتگو که در روزهای بسیار سخت و امنیتی حدود یک سال و دو سه ماه پیش برگزار شد، دورانی که به بهانه های واهی آقای خاتمی و اصلاح طلبان مورد اتهام قرار داشتند که فرضا به دنبال کودتای مخملین بودند و یا اینکه در دوران اصلاحات به ارزش ها پای بندی نبود و مسائلی از این قبیل که به طور مفصل از جانب برخی نهادهای امنیتی و رسانه هایشان، شدیدتر از این روزها تبلیغ می شد. ایشان هم متناسب با بحث های مطرح شده از سوی حاضران در دیدار و در رد آنها مواردی را خیلی خودمانی بیان کردند.


البته در آن جلسه مهم ترین نکته ای که شخصا ذهن مرا متوجهش کرد، تاکید آقای خاتمی بر این بود که قبلا از "دموکراسی دینی" دفاع می کرده و اینک آن را اصلاح کرده به "دموکراسی سازگار با دین" که دقت در این موضوع تفاوت مهمی را نشان می دهد.


موضوع دیگری که شاید این روزها مورد پرسش قرار بگیرد، قسمتی از فایل پخش شده است که از توهین به امام حسین گفته می شود. دقت کنید که در این قسمت، جمله شرطی است. یعنی اگر هم چنین چیزی صحت داشته باشد، به آقای خاتمی چه ارتباطی دارد؟
این موارد را جهت اطلاع افرادی که می خواهند از واقعیت ماجرا مطلع باشند عرض کردم. قطعا این توضیحات به درد کسانی که از پیش موضعشان مشخص است نمی خورد.

 

 اما سوال اینجاست که چرا انتشار این فایل صوتی باعث عصبانیت و آشفتگی اصلاح طلبان شده است و اعتراف خاتمی به عدم تقلب در انتخابات 88 چه پیامدهایی برای این گروه در پی خواهد داشت؟

 

واضح است از آنجایی که فتنه گران با علم به دروغ بودن ادعای تقلب در انتخابات مردم را به خیابان ها کشیدند و هزینه های زیادی را به مملکت و نظام تحمیل کردند باید اکنون پاسخگوی اعمال خود باشند.

 

رهبر معظم انقلاب نیز بارها به این مهم که اصلاح طلبان در جلسات خصوصی خود به عدم تقلب در انتخابات معترف هستند، اشاره کردند و در دیدار ماه رمضان با دانشجویان فرمودند: " در انتخابات سال ۸۸، آن كسانى كه فكر میكردند در انتخابات تقلب شده، چرا براى مواجهه‌ى با تقلب، اردوكشى خیابانى كردند؟ چرا این را جواب نمیدهند؟ صد بار ما سؤال كردیم؛ نه در مجامع عمومى، نخیر، به شكلى كه قابل جواب دادن بوده؛ اما جواب ندارند.

خب، چرا عذرخواهى نمیكنند؟ در جلسات خصوصى میگویند ما اعتراف میكنیم كه تقلب اتفاق نیفتاده بود. خب، اگر تقلب اتفاق نیفتاده بود، چرا كشور را دچار این ضایعات كردید؟ چرا براى كشور هزینه درست كردید؟ اگر خداى متعال به این ملت كمك نمیكرد، گروه‌هاى مردم به جان هم مى‌افتادند، میدانید چه اتفاقى مى‌افتاد؟ مى‌بینید امروز در كشورهاى منطقه، آنجاهائى كه گروه‌هاى مردم مقابل هم قرار میگیرند، چه اتفاقى دارد مى‌افتد؟ كشور را لب یك چنین پرتگاهى بردند؛ خداوند نگذاشت، ملت هم بصیرت به‌خرج دادند. در قضایاى سال ۸۸، این مسئله‌ى اصلى است؛ این را چرا فراموش میكنید؟ درباره‌ى حادثه‌ى سال ۷۸ هم ما حرف زیاد داریم؛ آن هم داستان دیگرى است."
انتقاد شدید اکبر گنجی از محمد خاتمی؛ چرا مسئولیت شکست ها را قبول نمی کنید؟


انتشار فایل صوتی سخنان منتشر نشده سال گذشته سید محمد خاتمی، که درآن ضمن اذعان به عدم تقلب در انتخابات 88، از اینکه اصولگرایان ایشان را مسئول اتفاقات 8 ساله اصلاحات و همچنین برخی از حوادث سال 88 می دانند انتقاد کرده و با رفع مسئولیت از خود گفته است افرادی چون اکبری گنجی، اصغر زاده و... باید خود پاسخگوی اظهارات و اقدامات خود باشند واکنش گنجی را به دنبال داشته است

 

گنجی در واکنش به این اظهارات در یادداشتی که در سایت ضد انقلاب" رادیو زمانه" وابسته به پارلمان هلند منتشر شده می نویسد: «وبسایت‌های اصول‌گرایان بخش هایی از سخنان سال گذشته سید محمد خاتمی را با عنوان “من نمی‌گویم [در انتخابات ریاست جمهوری۸۸] تقلب شده است“، منتشر کردند. در همین سخنرانی او گفته که نسبت به شعارهای سر داده شده در تظاهرات ۸۸ واکنش نشان داده است.

خاتمی می‌گوید: من نسبت به شعار‌ها موضع گرفتم، راجع به جمهوری اسلامی، راجع به اهانت به حضرت اباعبدالله‌ موضع گرفتم. من موضع گرفته‌ام و همیشه هم گرفته‌ام. البته شاید توقع این بوده که بیشتر موضع بگیرم.»

 

گنجی افزود: «خاتمی به دوران اصلاحات نیز اشاره کرده و می‌گوید مسئولیت سخنان و مدعیات دیگران در آن دوران با او نیست که حسین شریعتمداری در این خصوص وی را مورد بازخواست قرار می‌دهد؛ ببینید وقتی فضا یک خرده باز شد هرکسی یک ادعایی می‌کند، بنده بدبخت بیچاره هم آمده‌ام سر کار و حرف‌هایی که نتایج آن ممکن است مشترک باشد و مبانی آن کاملاً مختلف است، صحبت کرده هرکسی می‌آید یک حرف‌هایی می‌زند و من باید تاوان به حسین شریعتمداری بدهم که بله شما گفتید که علیه خدا هم می‌توان تظاهرات کرد، این را اصغرزاده گفته به من چه؟ یا شما گفتید امام خمینی به موزه تاریخ سپرده شود، آن را گنجی گفت، من با گنجی اختلاف نظر داشتم. یا این‌که در عاشورا علیه امام حسین شعار دادند، خوب غلط کردند، این را چرا به حساب من می‌گذارید؟ شاید ما نقص‌مان این بود که روشن‌تر مطالب خود را نگفتیم.»

 

گنجی با انتقاد از سخنان خاتمی می نویسد: «اگر به توجیهات خاتمی در ۱۶ سال گذشته بنگرید، نکته جالب توجهی مکشوف‌تان خواهد شد. او هیچ گاه هیچ مسئولیتی در خصوص شکست اصلاح‌طلبان نپذیرفته و همیشه گناه شکست را به گردن دیگران- آن هم چند فعال رادیکال جامعه مدنی- می‌اندازد. اما:
الف- هر کس قدرت سیاسی را در دست می‌گیرد، باید پاسخگو باشد. میزان پاسخگویی متناسب با قدرتی است که در اختیار دارد. خاتمی ۸ سال ریاست قوه مجریه را بر عهده داشت. چرا حتی یک بار از نقش خود و دولت‌اش در شکست اصلاح‌طلبان سخن نگفته و نمی‌گوید؟ آن هم در شرایطی که اکثریت جامعه و خصوصاً نخبگان پشتیبان او بودند.

ب- فروکاستن یک پدیده بزرگ اجتماعی، یعنی حرکاتی که به دوم خرداد ۱۳۷۶، مجلس ششم و شورای شهر اول منتهی شد و سپس به شکست اصلاح‌طلبان به علتی واحد، نهایت ساده‌نگری، نگاه غیرعلمی و ایدئولوژیک است.»

 

گنجی تاکید می کند: «من خود بارها این سخن را شنیده‌ام که “اکبر گنجی باعث شکست اصلاحات شد”. آیا مدعایی از این مضحک‌تر می توان بیان کرد؟ مگر یک فرد چقدر قدرت دارد که به تنهایی شورای شهر، قوه مقننه و قوه مجریه را از دست اصلاح‌طلبان در آورد؟ آن هم فردی که ۶ سال و سه ماه آن دوران هشت ساله را در زندان بوده است.
اگر ۱۰-۲۰ تن دیگر از فعالان حوزه مدنی را هم به این فرد بیفزائیم، و آنان را مسئول شکست اصلاح‌طلبان قلمداد کنیم، همچنان در حال ترویج مدعیات کاذب ایدئولوژیک و خودفریبی بوده و هستیم.»

 

گنجی در ادامه خاتمی را به مسئولیت پذیری جرج بوش در قبال شکست های دولت خود یادآور شده می نویسد: «فرض کنید جرج بوش شکست جمهوری‌خواهان را به گردن روزنامه‌نگارانی بیندازد که دروغ‌ها و جنایات افغانستان و عراق را افشا کردند. آیا مردم و روشنفکران به ریش او نخواهند خندید؟ فرانسیس فوکویاما از طرفداران حمله به افغانستان بود. اما بعدها به شدت مخالف جرج بوش و همکارانش شد و آنان را گروهی لنینیست خواند که واقعیت‌های معارض را به سود خود تغییر می‌دهند.


او گفت که آمریکا در افغانستان و عراق به جای دولت‌سازی، به نابودی دولت پرداخت. وقتی از ریچارد رورتی درباره دولت بوش سئوال کردم، آنان را ابلهانی نامید که با کتاب بیگانه‌اند. با این همه، جرج بوش در کتاب خاطرات دوران ریاست جمهوری‌اش، مسئولیت همه تصمیم‌ها را پذیرفته و گناه شکست را به گردن روزنامه‌نگاران افشاگر دروغ ها و شکنجه‌ها و جنایات نینداخته است اما در ایران، خاتمی نه تنها هیچ خطایی را نپذیرفته، بلکه خطاها را هم به گردن دیگران- یعنی روزنامه نگاران و روشنفکران تندرو- انداخته است. اما روزنامه‌نگارانی که در دوران ریاست جمهوری او زندانی شدند، حتی یک بار به این دلیل او را هم مسئول به شمار نیاوردند.»----------------------------------------------------------------------------------------

روحانی خاتمی را پس زد/ دلایل رفتار عاقلانه رئیس جمهور چیست؟

فقط آقای خاتمی بخواند / هاشمی،خاتمی و سناریوی مخالف‏خوانی با اندیشه‌های امام

دیدگاه های ویژه درباره عوامل فتنه 88؛ از خاتمی تا فرح و اوباما

تعریف ناقص سید محمد خاتمی از دین و تقابل با آزادی

واکاوی نقش خاتمی در اغتشاشات سال 1388

« قلاده های طلا » سیاسی ترین فیلم سال + ترور خاتمی در جریان انتخابات + فیلم

حضور خاتمی در انتخابات مجلس نهم +عکس + فیلم

خاتمی: ما از جمهوری اسلامی دفاع می کنیم!

ترور خاتمی

و....

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.