هفت خطبه تاریخ ساز "آقا"


 
هنوز 10 سال از انتصاب حضرت آیت الله خامنه ای به امامت جمعه تهران نگذشته بود که پس از عروج آسمانی بنیانگذار انقلاب اسلامی، به وصیت امام خمینی، مجلس خبرگان امام جمعه تهران را به رهبری انقلاب برگزید. امام جمعه تهران در دوران حیات امام، خطبه های تاریخ سازی را مانند خطبه 15 اسفند 1359 که در آن خشم انقلابی در برابر بنی صدر، جایش را به صبر به فرموده امام داده بود، خطبه غرا پس از عزل بنی صدر، خطبه روشنگرانه پس از پذیرش قطع نامه ایراد کرده بود.

در این نوشتار به هفت خطبه تاریخی و تاریخ ساز آیت الله خامنه ای در دوران رهبری ایشان می پردازیم:

خطبه اول

چهل روز از فقدان بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران گذشته بود که آیت الله خامنه ای در روز 23 تیرماه 1368 بر منصب امامت جمعه قرار گرفت. شروع خطبه ها با صدای گریه و ناله مستعمعان همراه بود: «چهل روز از فقدان عظیم و مصیبت‏بار امام بزرگوارمان مى‏گذرد و این اولین جمعه‏اى است كه من در فقدان آن عزیز به نماز جمعه مى‏آیم و با شما امت وفادار و یاران مخلص او روبه‏رو مى‏شوم. باور كردن این حقیقت تلخ، بسیار سخت است. در طول سال‌هاى گذشته، تصور دنیاى بى‏روح و فضاى افسرده و زندگى غم‏انگیزى كه در آن، امام و رهبر و مراد و معلم و مرشد و پدر و امید ما حضور نداشته باشد، برایمان بسیار دشوار بود. پروردگارا! ما در این مصیبت به تو پناه مى‏بریم، از تو تسلا مى‏جوییم، از تو كمك مى‏خواهیم و به تو شكوه مى‏كنیم. اى بقیةالله، اى حجةبن‏الحسن‏العسكرى! تسلیت این مصیبت بزرگ را به تو عرض مى‏كنیم.»

خطبه اول به امام اختصاص داشت: «اولین كار بزرگ او، احیاى اسلام بود. دومین كار بزرگ او، اعاده‏ى روح عزت به مسلمین بود. سومین كار بزرگ او این بود كه به مسلمان‌ها احساس درك امت اسلامى داد. چهارمین كار بزرگ او، ازاله‏ى یكى از مرتجع‌ترین و پلیدترین و وابسته‏ترین رژیم‌هاى منطقه و جهان بود. ازاله‏ى حكومت پادشاهى در ایران، كار پنجم او، ایجاد حكومتى بر مبناى اسلام بود؛ چیزى كه به ذهن مسلمان‌ها و غیرمسلمان‌ها خطور نمى‏كرد. كار ششم او، ایجاد نهضت اسلامى در عالم بود. هفتمین كار بزرگ او، نگرشى جدید در فقه شیعه بود. كار هشتم او، ابطال باورهاى غلط در باب اخلاق فردى حكام بود. امام ما این باور غلط را عوض كرد و نشان داد كه رهبر محبوب و معشوق یك ملت و دیگر مسلمانان عالم، مى‏تواند زندگى زاهدانه‏اى داشته باشد و به جاى كاخ‌هاى مجلل، در یك حسینیه از دیداركنندگان پذیرایى كند و با لباس و زبان و اخلاق انبیا با مردم برخورد كند. كار نهم او، احیاى روحیه‏ى غرور و خودباورى در ملت ایران بود و بالاخره دهمین كار بزرگ او، اثبات این نكته بود كه «نه شرقى و نه غربى»، یك اصل عملى و ممكن است.»

خطبه دوم اما با تشکر آغاز شد: «اولاً، از خبرگان منتخب مردم به خاطر حسن‏ظنى كه به این بنده‏ى حقیر ابراز داشتند و مسؤولیت بزرگ و سنگینى را بر دوش من نهادند، تشكر مى‏كنم. ثانیاً، از آحاد ملت بزرگ ایران و گروه‌هاى پُرشور و وفادار كه در طول این مدت به عنوان بیعت و اعلام وفادارى، با پیام و حضور و پیاده‏روى و تهیه‏ى طومار و غیره، تأیید و حمایت خودشان را اعلام داشتند، صمیمانه و با همه‏ى وجود تشكر مى‏كنم و به خاطر وفادارى بى‏نظیرشان نسبت به امام و مقتداى بزرگ امت در طول چهل روز عزاى عمومى، سپاسگزارم.»

در ادامه، مسیر ایران در دوران رهبری ترسیم شد: «ملت همیشه باید بیدار باشد و وحدت كلمه‏ى خود را حفظ كند... شما از همه‏ى دشمنانتان قویترید... باید براى حركت، كمرمان را محكم ببندیم. ما دیگر جنگ نظامى نداریم؛ اما جنگ با موانع سازندگى پیش روى ماست. باید كشورمان را بسازیم.»

و در انتها: «یاد امام هرگز از دل و جان ما رخت نخواهد بست. امام عزیز! مگر ممكن است ما تو را فراموش كنیم؟ یقیناً این غم بزرگ همچنان ما را تا سالهاى متمادى همراهى خواهد كرد. امام عزیز! ما از امروز - كه عید قربان است - باز هم به خاطر تو زندگى و تلاش را شروع مى‏كنیم؛ چون تو این راه را مى‏خواستى و مى‏پسندیدى و مى‏طلبیدى.»

خطبه دوم

ده سال پس از رهبری آیت الله خامنه ای، روز جمعه 18 اردیبهشت سال 1377 مصادف با عاشورای حسینی بود و رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه بحث را به بیان عبرت‌های عاشورا کشاند: «بحث عبرت‌هاى عاشورا مخصوص زمانى است كه اسلام حاكمیت داشته باشد. حداقل این است كه بگوییم عمده این بحث، مخصوص به این زمان است؛ یعنى زمان ما و كشور ما، كه عبرت بگیریم. ما قضیه را این‏گونه طرح كردیم كه چطور شد جامعه اسلامى به محوریت پیامبر عظیم‏الشأن، آن عشق مردم به او، آن ایمان عمیق مردم به او، آن جامعه سر تا پا حماسه و شور دینى و آن احكامى كه بعداً مقدارى درباره آن عرض خواهم كرد، همین جامعه ساخته و پرداخته، همان مردم، حتى بعضى همان كسانى كه دوره‏هاى نزدیك به پیامبر را دیده بودند، بعد از 50 سال كارشان به آن‏جا رسید كه جمع شدند، فرزند همین پیامبر را با فجیع‌ترین وضعى كشتند؟! انحراف، عقبگرد، برگشتن به پشت سر، از این بیشتر چه مى‏شود؟!»

اکنون بعد از گذشت 12 سال از زمان آن خطبه و گذراندن دوران تلخ دوم خرداد، خواندن هشدارهای مستقیم رهبری انقلاب بسیار گواراست: «اما همین حادثه باورنكردنى (عاشورا)، همین حادثه عجیب و حیرت‏انگیز، اتفاق افتاد. چه كسانى كردند؟ همان‌هایى كه به خدمتش مى‏آمدند و سلام و عرض اخلاص هم مى‏كردند. این یعنى چه؟ معنایش این است كه جامعه اسلامى در طول این 50 سال، از معنویت و حقیقت اسلام تهى شده است. ظاهرش اسلامى است؛ اما باطنش پوك شده است. خطر این‏جاست. نمازها برقرار است، نماز جماعت برقرار است، مردم هم اسم‌شان مسلمان است و عده‏اى هم طرفدار اهل‏بیتند! اهل‏بیت محترمند؛ آن روز هم در نهایت احترام بودند؛ اما در عین حال وقتى جامعه تهى و پوك شد، این اتفاق مى‏افتد. حالا عبرت كجاست؟ عبرت این‏جاست كه چه كار كنیم جامعه آن‏گونه نشود. ما باید بفهمیم كه آن‏جا چه شد كه جامعه به این‏جا رسید؟»

رهبر انقلاب در ادامه چند مثال از مال اندوزی سعد بن عاص، ابوموسی اشعری، طلحه و سعد ابی وقاص آوردند و پس از بیان این مثال ها این گونه نتیجه گرفتند: «عزیزان من! انسان این تحولات اجتماعى را دیر مى‏فهمد؛ باید مراقب بود. تقوا یعنى این. تقوا یعنى آن كسانى كه حوزه حاكمیت‌شان شخص خودشان است، مواظب خودشان باشند. آن كسانى هم كه حوزه حاكمیت‌شان از شخص خودشان وسیع‌تر است، هم مواظب خودشان باشند، هم مواظب دیگران باشند. آن كسانى كه در رأسند، هم مواظب خودشان باشند، هم مواظب كل جامعه باشند كه به سمت دنیاطلبى، به سمت دل بستن به زخارف دنیا و به سمت خودخواهى نروند. این معنایش آباد نكردن جامعه نیست؛ جامعه را آباد كنند و ثروت‌هاى فراوان به وجود آورند؛ اما براى شخص خودشان نخواهند؛ این بد است. هر كس بتواند جامعه اسلامى را ثروتمند كند و كارهاى بزرگى انجام دهد، ثواب بزرگى كرده است. این كسانى كه بحمدالله توانستند در این چند سال كشور را بسازند، پرچم سازندگى را در این كشور بلند كنند، كارهاى بزرگى را انجام دهند، اینها كارهاى خیلى خوبى كرده‏اند؛ اینها دنیاطلبى نیست. دنیاطلبى آن است كه كسى براى خود بخواهد؛ براى خود حركت كند؛ از بیت‏المال یا غیر بیت‏المال، به فكر جمع كردن براى خود بیفتد؛ این بد است. باید مراقب باشیم. همه باید مراقب باشند كه این‏طور نشود. اگر مراقبت نباشد، آن وقت جامعه همین‏طور بتدریج از ارزش‌ها تهیدست مى‏شود و به نقطه‏اى مى‏رسد كه فقط یك پوسته ظاهرى باقى مى‏ماند. ناگهان یك امتحان بزرگ پیش مى‏آید -امتحان قیام ابى‏عبدالله- آن وقت این جامعه در این امتحان مردود مى‏شود!»

خطبه سوم

18 روز از دی ماه سرد سال 1377 گذشته بود که رهبر انقلاب در اوج ماجرای قتل های زنجیره ای و فشار عجیب رسانه‌های زنجیره ای، خطبه‌های نمازجمعه تهران را ایراد کردند. ایشان در ابتدا این قتل ها را مشکوک عنوان کرده و فرمودند: «این حادثه، حادثه بى‏سابقه‏اى براى كشور ما بود. تاكنون چنین حادثه‏اى براى ما پیش نیامده بود. براى مردم هم حادثه جدید و مهم و قابل توجهى بود.»

رهبر انقلاب در ادامه تمثیل زیبایی برای برخی رسانه های داخلی به کار بردند؛ "بچه بی عقل"؛ «بنده كه 20 سال است از نزدیك با جزئیات برخوردهاى تبلیغاتى با خودمان مواجهم، از این جنجالى كه رادیوهاى بیگانه در این حادثه درست كردند، تعجب نمى‏كنم. البته از بعضى كارهاى خودی‌ها تعجب مى‏كنم! از كار بعضى از این مطبوعاتی‌هاى خودى و رسانه‏هاى داخلى تعجب مى‏كنم! اینها درست مثل بچه بى‏عقلى عمل كردند كه پدرش مثلاً در یك برخورد زبانى با یك آدم خبیثِ بدجنسِ بدزبانى درگیر باشد و این بچه بى‏عقل هم از روى بى‏توجهى به موقعیت، بنا كند پدر خودش را مثلاً مسخره كردن! اینها چنین موضعى گرفتند. البته حالا این نگاه خوشبینانه است؛ مبنى بر این است كه اینها غرض و مرض و ارتباطى ندارند. اگر چنین باشد، كه بحث دیگرى است.»

رهبر انقلاب در ادامه از کادر و مسئولین وزارت اطلاعات تشکر کردند و فرموردند: «عده‏اى در صددند از وزارت اطلاعات انتقام بگیرند و حالا این بهانه خوبى برایشان شده است! مسؤولان وزارت اطلاعات ما، بزرگ‌ترین خدمات را به این كشور كردند. نیروهاى مؤمن و مخلص و صمیمى، از همان روزهاى اول، داخل وزارت رفتند. من فراموش نمى‏كنم؛ چند وقتى از طرف شوراى انقلاب مأمور شدم كه به آن‏جا بروم و سركشى كنم. به آن‏جا رفتم؛ اتاق‌هایى را باز مى‏كردیم، مى‏دیدیم كه در زیرزمین، جوانان تحصیلكرده و فهیم نشسته‏اند و براى خاطر این مملكت، این اسناد را دسته‏بندى و حفظ مى‏كنند؛ یعنى براى كشور این اسناد را نگهداشتند. بعد قضایاى معارضین -گروهك منافقین و حزب توده- پیش آمد. اگر این عناصرِ اطلاعات نبودند، اگر این مجموعه نبود، شما خیال مى‏كنید كه این انقلاب جان سالم به‏در مى‏برد؟»

آیت الله خامنه ای پس از آن که داریوش فروهر را مخالف بی ضرر جمهوری اسلامی دانستند و بر پیگیری قضیه تاکید کردند، هشداری جدی نیز به پشت صحنه های قضیه قتل های زنجیره ای دادند؛ هشداری که بعدا نشان داد تحلیل رهبر انقلاب از این ماجرای مشکوک کاملا صحیح و مقارن با حقیقت بوده است: «عده‏اى عناصر سوءِ استفاده‏چى و فرصت‏طلب، در این جنجال چند روزه، به خیال این‏كه حالا وزارت اطلاعات قدرت و توانى ندارد؛ شیر بى‏یال و دُم و اشكمى شده و مورد تهمت قرار گرفته است، سعى مى‏كنند كه فضاى كشور را از چتر امنیتى خالى فرض كنند. من به آنها هم نصیحت مى‏كنم كه این اشتباه را نكنند. اشتباه نكنید؛ این انقلاب آسان به دست نیامده است. این امنیتى كه در این كشور هست، آسان به دست نیامده است. این حكومت مردمى، به قیمت خون صدها هزار نفر از این مردم به دست آمده است.»

خطبه چهارم

چند هفته از غائله کوی دانشگاه و آشوب در خیابان‌های تهران نگذشته بود که رهبر انقلاب اسلامی در بیستمین سالگرد اقامه اولین نمازجمعه تهران به دانشگاه تهران رفت تا با خطبه های امام گونه‌اش، آرامش را به کشور بازگرداند. در این خطبه بود که رهبر انقلاب برای اولین بار از فتنه سخن گفت: «خطرناك‌ترینِ این حوادث، حادثه‏اى است كه فتنه باشد. فتنه، یعنى حادثه غبارآلودى كه انسان نتواند بفهمد چه كسى دوست و چه كسى دشمن است و چه كسى با غرض وارد میدان شده و از كجا تحریك مى‏شود. فتنه‏ها را باید با روشنگرى خاموش كرد. هر جا روشنگرى باشد، فتنه‏انگیز دستش كوتاه مى‏شود. هر جا حرف بى‏هدف، كار بى‏هدف، تیراندازى بى‏هدف، تهمت زدن بى‏هدف وجود داشته باشد، فتنه‏انگیز خوشحال مى‏گردد؛ - چون صحنه شلوغ مى‏شود.»

آیت الله خامنه ای در ادامه کد بسیار مهمی از اظهارات مقامات آمریکایی را فاش کردند: «مدتى پیش احساس مى‏شد كه مراكز عمده دشمنى با ملت ما، در انتظار حوادثى در ایران هستند؛ در حرف‌هایشان این معنا روشن بود. در سال گذشته، رئیس سازمان جاسوسى كشور امریكا در گزارشى كه براى خودشان تهیه كرده بود و داد، این‏طور گفت: در سال 1999 -یعنى همین سال جارى مسیحى- در ایران انتظار حوادثى را داریم كه در این بیست سال گذشته -یعنى از اول انقلاب تاكنون- بى‏سابقه است! در واقع با این زبان، نشان مى‏داد كه از چیزهایى پشت پرده مطلع است. بعضى از این فراری‌هایى هم كه با دشمن همكارى مى‏كنند و به امریكا پناهنده هستند، شبیه این حرف‌ها را زدند. یكى از همین وابستگان فرارى -آن‏طور كه در خبرها آمده بود- گفته بود كه ما سال آینده به ایران خواهیم رفت!»

رهبر انقلاب در ادامه به نخ تسبیح حوادث سال های 77 و 78 اشاره کردند. همچنین، تاسیس رادیو آزادی و تقویت رادیوهای بیگانه، تضعیف وزارت اطلاعات با قتل های مشکوک، درگیری های ساختگی برای ایجاد اغتشاش ذهنی در مردم، شایعه اختلاف و جنگ قدرت در میان مسئولین، تضعیف سپاه پاسدران، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و صداوسیما، تقویت دستگاه های جاسوسی از جمله اتفاقاتی بود که رهبری به آنها به عنوان زمینه سازی غائله کوی دانشگاه اشاره کردند.

رهبری درانتها آب پاکی را روی دست دشمن ریخت: «این ملت دیگر حاضر نیست زیر بار امریكا برود، این ملت حاضر نیست مثل بعضى از ملت‌هاى دیگر، رژیمى را قبول كند كه آن رژیم براى كارهاى كوچك و بزرگ خود باید از امریكا اجازه بگیرد؛ پس، اولین غلطى كه در محاسبه‏شان داشتند، این بود كه ملت ایران را بد ارزیابى و محاسبه كردند.»

خطبه پنجم

در روز های ابتدایی فروردین 1382 و ساعاتی پس از اشغال بغداد توسط نیروهای آمریکایی، در حالی که برخی مسئولین مرعوب در حال نوشتن نامه تسلیم 2003 به مقصد کاخ سفید بودند، رهبر انقلاب در دومین جمعه سال، خطبه های نمازجمعه را ایراد کردند. ایشان ماجرای اشغال نظامی عراق را به چهار مساله تفکیک کردند: «اول سقوط صدام؛ مردم عراق از رفتن صدام خوشحالند؛ ما هم از رفتن صدام خوشحالیم. صدام آدمى دیكتاتور، بد، ظالم، ناپایبند به عهد و پیمان و بسیار شرور بود.

قضیه دوم، فجایعى است كه در این مدت در عراق نسبت به مردم واقع شده است. این فجایع چیزهایى نیست كه گم شود. ببینید! سربازان بیگانه دست‌هاى مردان عرب را از پشت بستند، سرهایشان را با كوفیه‏هایشان بستند، روى زمین دمر دراز كردند، به رو خواباندند و با تفنگ بالاى سرشان ایستادند. اینها مگر كم مصیبتى است؟! اینها مگر جبران شدنى است؟! این هم یك ماجراى بسیار مهم است. سرباز آمریكایى زنان محجبه عرب را بازرسى كند؛ جوان آمریكایى كه معلوم نیست كیست و از كجا آمده، بیاید زن عرب را كه با مقنعه و پوشیه و عبا سر تا پا پوشیده شده، بازرسى كند كه مبادا بمب داشته باشد! اینها حقوق بشر است، احترام به انسان‌هاست و احترام به آزادى انسان است كه این دروغگوها ادعا مى‏كنند؟!

اما قضیه سوم، یعنى تجاوز نظامى به یك كشور به بهانه وجود سلاح كشتارِ جمعى. این جزو زشت‏ترین و بدترین كارهاست و وجدان جهانى این كار را محكوم كرد و نامشروع دانست.

قضیه چهارم، سلطه بعدى آمریكا بر عراق است. مى‏خواهند علاوه بر این‏كه تجاوز كردند و این فجایع و جنایات از آنها سرزده است، اداره عراق را آن هم به وسیله یك حاكم بیگانه -آمریكایى و نظامى كه یا صهیونیست است و یا كاملاً مرتبط به محافل صهیونیستى است- برعهده گیرند و او را در رأس یك كشور اسلامى و عربى غیور بگذارند. آنها به خیال خود بین خودشان یك تقسیم‏بندى كرده‏اند كه البته نشانه‏هاى اختلاف بین آمریكا و انگلیس پیداست. بصره كه بوى نفتش كمى غلیظ‌تر و به مناطق نفتى نزدیك‌تر است و انگلیسی‌‌ها هم كه خیلى از بوى نفت خوششان مى‏آید، به انگلیسی‌ها، و بغداد هم كه مركز قدرت است و آمریكایی‎ها نیز از قدرت‏نمایى خوش‌شان مى‏آید، به آمریكایی‎ها رسیده‏است.»

رهبر انقلاب در ادامه چهارشکست سیاسی، ایدئولوژی، رسانه ای و ابهت نظامی را برای آمریکا پیش بینی کردند و در انتها برای پیروزی مردم عراق بر اشغالگران دعا کردند.

خطبه ششم

29خرداد سال 1388، یک هفته پس از انتخابات دهم ریاست جهوری، میلیون‌ها نفر از مردم تهران در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران جمع شده بودند تا نماز جمعه را به امامت آیت الله خامنه ای اقتدا کنند. ده ها شبکه تلوزیونی که از هفته ها قبل، ایران و انتخاباتش را موضوع یک خبری کرده بودند، خطبه های نماز جمعه را به صورت مستقیم پخش می کردند. سران فتنه نیز اگرچه مانند همیشه با مردم همراه نشدند و به نماز جمعه 29 خرداد نیامدند اما منتظر بودند که میوه یک هفته اغتشاش، اردو کشی خیابانی و فشار به رهبری را در روز 29 خرداد بچینند.

رهبر انقلاب اما خطبه اول نماز را با جمله ای آغاز کردند که می شد تا انتهای کار را پیش بینی کرد: «در مقابل حوادث گوناگون که دل‌ها را به تشویش و اضطراب می اندازد، باید به یاد و ذکر خدا پناه برد و به وعده های پروردگار اعتماد کرد که در این صورت، خداوند کریم آرامش روحی را بر مؤمنان نازل می کند و این سکینه و طمأنینه موجب محکم کردن دل‌ها و استواری گام‌ها خواهد شد.»

خطبه طوفانی 29 خرداد خطاب به ملت، نامزدهای ریاست جمهوری و نخبگان، فعالان سیاسی و نیز سران برخی دولت های مستکبر غربی بود.

رهبر انقلاب پس از تشکر متواضعانه از مردم، دو طرف مناظره ها را مقصر دانستند: «یك طرف به رئیس جمهور قانونی كشور، صریح‌ترین و خجالت آورترین اهانت‌ها و تهمت‌ها را بیان می كرد و با پخش كارنامه های جعلی برای دولت، رئیس جمهور متكی به آرای مردم را دروغ‌گو، خرافاتی و رمال می نامید و اخلاق و قانون و انصاف را زیر پا می گذاشت و طرف دیگر هم، با اقداماتی مشابه، كارنامه درخشان 30 ساله انقلاب را كم‌رنگ جلوه می داد و شخصیت‌هایی كه عمرشان را در راه نظام صرف كرده اند، زیر سؤال می برد و اتهاماتی را كه در مراجع قانونی اثبات نشده است، بیان می كرد.»

آیت الله خامنه ای در ادامه به سابقه درخشان و شناخت 50 سال خود از آقای هاشمی رفسنجانی و در عین حال به اختلاف نظر خود با آقای هاشمی رفسنجانی در موارد متعدد اشاره كردند و فرمودند: «این اختلاف نظر طبیعی است و مردم نباید دچار توهم شوند و به گونه ای دیگر فكر كنند. میان آقای هاشمی و رئیس جمهور نیز از سال 84 اختلاف نظرهای متعددی درباره مسائل خارجی، نحوه اجرای عدالت اجتماعی و برخی مسائل فرهنگی وجود دارد كه البته نظر رئیس جمهور به نظر بنده نزدیك‌تر است.»

رهبر انقلاب با تأكید مجدد بر لزوم بر طرف شدن آسیب‌های مناظره، اعلام كردند در همان ایام بعد از مناظره به رئیس‌جمهور تذكر دادم چون می دانستم ترتیب اثر می دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای، در ادامه خطاب به ملت افزودند: «همه كسانی كه به یكی از چهار نامزد محترم رأی داده اند در درون جبهه انقلاب و متعلق به نظام‌اند و انشاء الله از اجر الهی برخوردارند، به همین علت باید گفت خط انقلاب، 40 میلیون رأی دارد نه بیست و چهار و نیم میلیون رأی كه متعلق به رئیس جمهور منتخب است. مردم البته اطمینان دارند اما برخی طرفداران نامزدها هم اطمینان داشته باشند كه نظام جمهوری اسلامی اهل خیانت در آرای مردم نیست و ساز و كارهای قانونی انتخابات در كشور ما اجازه تقلب نمی دهد، آن هم تقلب در حد یازده میلیون رأی. در عین حال به شورای محترم نگهبان تأكید شده كه به مستندات ارائه شده از جانب كسانی كه شبهه دارند حتما رسیدگی شود و اگر در مواردی نیاز به باز شماری صندوق‌ها بود، با حضور نمایندگان نامزدها انجام شود.»

سخنان قاطع رهبر انقلاب به اوج خود رسیده بود: «بنده زیر بارِ بدعت‌های غیرقانونی نمی روم چرا كه در هر انتخاباتی طبعا برخی برنده نیستند و اگر امروز چارچوب‎های قانونی شكسته شود، در آینده نیز هیچ انتخاباتی مورد اعتماد نخواهد بود و مصونیت نخواهد داشت.»

بعد از مردم نوبت به سیاسیون، نامزدها و گردانندگان احزاب و جریان‌های سیاسی رسیده بود: «امروز یك لحظه حساس تاریخی برای كشور است و نگاهی به وضع دنیا، خاورمیانه، كشورهای همسایه و همچنین وضع اقتصادی جهان ثابت می كند كه در نقطه تاریخی قرار داریم، بنابراین همه وظیفه داریم كه در این مرحله تاریخی هوشیار و دقیق باشیم و اشتباه نكنیم. سیاسیون و كسانی كه به نحوی مرجعیتی برای بخشی از افكار عمومی دارند، باید خیلی مراقب رفتار و گفتار خود باشند، زیرا با اندكی افراط گری آنها، دامنه افراط گری در بدنه مردم به مراحل حساس و خطرناكی خواهد رسید كه خود آنها نیز نخواهند توانست ابعاد آن را جمع كنند. هر حركت افراطی، به افراطی گری دیگران دامن خواهد زد، اگر نخبگان سیاسی بخواهند قانون را زیر پا بگذارند، خواسته یا ناخواسته، مسئول خون‌ها، خشونت‌ها و هرج و مرج ها خواهند بود. به همه این دوستان قدیمی و برادران توصیه می‌كنم با سعه صدر برخود مسلط باشند و دست‌های دشمن و گرگ‌های گرسنه و كمین كرده را كه امروز به‌تدریج نقاب دیپلماسی را كنار زده اند، ببینند و از آنها غفلت نكنند. این آقایان باید به مسئولیت كارهای خود در نزد خداوند فكر كنند. برادران، آخرین وصایای امام بزرگوار را به یاد بیاورید كه می گفت همه باید قانون را فصل الخطاب بدانند. حل و فصل همه اختلافات در سر صندوق رأی، فلسفه انتخابات است و انتخابات برای این است كه در صندوق های رأی معلوم شود كه مردم چه می خواهند نه در كف خیابان‌ها. اگر قرار باشد بعد از هر انتخابات، آن‌هایی كه رأی نیاورده اند اردوكشی خیابانی كنند و در مقابل این حركت، كسانی هم كه رأی آورده اند، طرفداران‌شان را به خیابان‌ها بكشانند، پس اصلا چرا انتخابات برگزار می شود؟ ضمن آنكه مردم چه گناهی كرده اند كه باید به علت این كارهای ما، از كسب و كار و زندگی خود باز بمانند. زورآزمایی خیابانی بعد از انتخابات در واقع به چالش كشیده شدن اصل انتخابات و مردم سالاری است، از همه می‌خواهم به این روش غلط خاتمه دهند كه اگر خاتمه ندهند، مسئولیت تبعات و هرج و مرج آن، به‌عهده آنها خواهد بود. برخی ها بدانند كه با حركات خیابانی نمی توان اهرم فشار بر ضد نظام به‌وجود آورد و مسئولان را وادار كرد تحت عنوان مصلحت زیر بار خواسته های آنها بروند چرا كه تن دادن به مطالبات غیر قانونی زیر فشار، شروع نوعی دیكتاتوری است. اینگونه تصورات و محاسبه ها، اشتباه است و اگر این تصورات غلط، عواقبی هم پیدا كند، مستقیما متوجه فرماندهان پشت صحنه خواهد بود كه اگر ضروری شد، مردم آنها را در وقت لازم خواهند شناخت.

پایان خطبه های رهبر انقلاب در روز 29 خرداد، بوی امام زمان داشت: «یك خطاب آخرى هم عرض كنم به مولامان و صاحب‌مان، حضرت بقیةالله (ارواحنا فداه): اى سید ما! اى مولاى ما! ما آنچه باید بكنیم، انجام می‌دهیم؛ آنچه باید هم گفت، هم گفتیم و خواهیم گفت. من جان ناقابلى دارم، جسم ناقصى دارم، اندك آبرویى هم دارم كه این را هم خود شما به ما دادید؛ همه‌ى اینها را من كف دست گرفتم، در راه این انقلاب و در راه اسلام فدا خواهم كرد؛ اینها هم نثار شما باشد. سید ما، مولاى ما، دعا كن براى ما؛ صاحب ما تویى؛ صاحب این كشور تویى؛ صاحب این انقلاب تویى؛ پشتیبان ما شما هستید؛ ما این راه را ادامه خواهیم داد؛ با قدرت هم ادامه خواهیم داد؛ در این راه ما را با دعاى خود، با حمایت خود، با توجه خود، پشتیبانى بفرما.»

خطبه هفتم

روز جمعه 14 خرداد 1389 اولین جمعه ای بود که آیت الله خامنه ای قرار بود پس از حماسه 9 دی 88، نمازجمعه تهران را امامت کند. در حرم امام خمینی، میلیون‎ها نفر با شعارهای کوبنده منتظر رهبر انقلاب بودند.

آیت الله خامنه ای نیز در بیست و یکیمین سالروز رحلت امام خمینی، عمده بحث‌شان را به خط امام اختصاص دادند. ایشان در این اجتماع عظیم که پرشکوه‌تر از اربعین امام خمینی برگزار شد، امام را مهم‌ترین شاخص انقلاب خواندند و افزودند: «نمی‌توانیم و نباید به‌خاطر خوش‌آمد برخی افراد یا جریان‌ها، مواضع امام را پنهان و یا کمرنگ کنیم. امام منهای خط امام، امام بی‌هویت است و سلب هویت از امام، خدمت به امام خمینی(ره) نیست.»

رهبر انقلاب گستره جاذبه و دافعه امام را بسیار وسیع خواندند و گریزی نمادین نیز به مدعیان خط امام زدند كه اینكه امام را تجلیل و احترام کنند و او ادعا کند که من در خط امام هستم، این ادعا پذیرفتنی نیست و نمی تواند واقعیت داشته باشد چرا که امام به‌صراحت تاکید می کرد که اگر دشمنان اسلام از ما تعریف کنند، بدانیم که خیانتکاریم.

فراز بعدی سخنان رهبری صریح تر بود، ایشان با اشاره به کسانی که در روز جهانی قدس به‌صراحت در مقابل آرمان‌های امام موضع گیری کردند و در روز عاشورای سال گذشته آن فضاحت را بار آوردند، گفتند: «اگر شخصی در قبال این تحرکاتی که از اساس با مبانی امام مخالف است، اظهار همراهی یا حتی سکوت کند، ملت با درک حقایق، ادعای این فرد را در دنباله روی از امام نمی پذیرد.»

"میزان حال افراد است" نیز از محورهای سخنان رهبر انقلاب بود: «امام بارها می گفت قضاوت در مورد اشخاص باید با محوریت حال فعلی آنها صورت گیرد و این مسئله، شاخص مهمی در درک و پیروی از خط امام است. تمسک به گذشته افراد، هنگامی قابل قبول است که حال فعلی آنان در مقابل گذشته ایشان قرار نداشته باشد اما اگر چنین شد، طبعا گذشته افراد دیگر نمی تواند معیار و ملاک باشد.»

منبع : رجانیوز
----------------------------------------------------------------------------------------
فیلم مستند قطعنامه ۵۹۸ به همراه متن قطعنامه

گزارش تصویری از ۲۰ سال ولایت امام خامنه ای

فتوای رهبر معظم انقلاب مهمترین رویداد دینی سال ۲۰۱۰ شد

خطبه های نماز جمعه در حرم امام خمینی(ره) 1389

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.