"رأی‌من‌کجاست"؛‌ تكرار مدل‌آشوب‎های‌تهران در لبنان پس از ناكامی مهره غرب

پس از آنکه غروب روز دوشنبه مسجل شد که سعد حریری اکثریت پارلمانی را از دست داده، هواداران او با اردوكشی خیابانی و اعلام سه‌شنبه به‌عنوان "روز خشم" و آشوب های خیابانی، تلاش دارند مانع از تشکیل دولت از سوی جریان حامی مقاومت شوند.

هواداران حریری در شهر بیروت شب گذشته خیابان الطریق الجدید تا میدان كولا و خیابان المدینه الریاضیه را با آتش زدن لاستیك‌ها و زباله بستند و از منطقه بقاع میانه نیز گزارش‌هایی از تحركات هواداران جریان المستقبل در چندین روستا و شهرك و بستن جاده بین‌المللی به شام رسیده است.

ارتش لبنان درپی این اقدامات اعلام كرد كه یگان‌های نظامی تدابیر امنیتی فوق العاده خود را در سراسر خاك لبنان افزایش داده و این روند را از چند روز پیش همزمان با رایزنی‌ها برای تشكیل دولت جدید لبنان و تقویت فضای امنیت و ثبات آغاز كرده‌اند.

در اغتشاشات صورت گرفته در بیروت که شب گذشته در نزدیکی محل دفن رفیق حریری برگزار شد نکته جالب این بود که در حالی که سید حسن نصر الله در سخنرانی اخیر خود تلاش طرفداران حریری بر تکیه بر دخالت ایران برای تفرقه افکنی را افشا كرده بود، آن‌ها از پلاکاردهای سبز "رای من کجاست؟" و سر دادن شعارهایی علیه سپاه و تروریست نامیدن حزب الله لبنان، در آشوب‌های خود استفاده كردند.

اما پس از ناآرامی‌های دوشنبه شب بیروت، نجیب میقاتی گزینه مد نظر جریان هشت مارس (مقاومت) توانست با كسب 68 رأی و اختلاف قابل توجه، سعد حریری را شكست دهد و به‌عنوان نخست‌وزیر برای تشكیل كابینه جدید لبنان انتخاب شود.

در مقابل طرفداران حریری به‌دنبال دامنه‌دار كردن اغتشاشات برای امتیاز گرفتن از جریان مقاومت به‌ویژه حزب‌الله هستند. این افراد با دعوت به اعتصاب‌های عمومی از نجیب میقاتی نخست‌وزیر جدید كه در یك فرآیند كاملاً‌ قانونی انتخاب شده است، می‌خواهند كه استعفا دهد.

آشوب‌های خیابانی شب گذشته و امروز در بیروت دقیقاً بر مبنای سناریوی اغتشاشات پس از انتخابات 88 تهران طراحی شده است، به‌طوری كه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران و ناكامی مهره مطلوب غرب نیز بلافاصله فتنه‌گران به خیابان‌های تهران ریختند و تا چند ماه ناآرامی‌های تهران ادامه پیدا كرد.

اما در شرایطی كه فتنه‌گران در تهران تلاش داشتند با پروژه‌های نظیر كشته‌سازی و القای دروغ‌هایی مانند تقلب و شكنجه، مشروعیت نهادهای قانونی كشور از جمله سپاه، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه را مخدوش كنند، آخرین گزارش‌ها از بیروت حاكی است در مدل مشابه طراحی شده غرب برای لبنان، قرار است حزب‌الله به‌عنوان هدف این‌گونه حملات قرار گیرد و در حالی كه حزب‌الله قصد ندارد فعلاً در این درگیری‌ها وارد شود، جریان آشوبگر مدعی ورود حزب‌الله و مقابله خیابانی خواهد شد.

جریان آشوبگر و شكست‌خورده در لبنان قصد دارد با وارد كردن حزب‌الله به این درگیری‌ها، زمینه حمله رژیم صهیونیستی به بیروت را فراهم كند كه حزب‌الله با هوشیاری از این فریب آگاهی پیدا كرده است.

منبع : رجانیوز

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.