مستند دستاوردهای نشست ژنو ۳ +لینک مستقیم دانلود

مستند دستاورد های نشست ژنو ۳ 

۱۵ ماه پس از گفت‌وگوهای ژنو ۲، مذاکرات ژنو ۳ در فضایی برگزار شد که کشورهای گروه ۱+۵ مسیر بی‌فایده و پرهزینه راهبرد فشار و تحریم‌ در قبال ایران را بیش از همیشه تجربه کرده بودند و این موضوع آنها را مجدداً به پای میز مذاکره کشاند. مذاکرات ژنو ۳ در فضایی آغاز شد که طرف غربی به وضوح انتظار داشت ترکیب گزینه هایی که در ماه های گذشته علیه ایران فعال کرده، با تاثیرگذاری بر محاسبات استراتژیک ایران، موضع آن را نرم تر کرده و احتمال کوتاه آمدن آن را افزایش داده باشد.

کشورهای زورگوی غربی که تاکنون در سیاست‌هایشان در قبال ایران شکست خورده‌اند، گمان می‌کردند که شاید بتوانند در پای میز مذاکره به اهداف مد نظر خود برسند؛ اما تصور نمی‌کردند که گفت‌وگوهای ژنو ۳ به جلسه محاکمه آنها در همسویی با تروریست‌ها تبدیل شود. فضای نشست ژنو ۳ به شدت تحت تأثیر شهادت دکتر مجید شهریاری دانشمند هسته‌ای کشورمان قرار گرفت.

مستند دستاورد های نشست ژنو ۳

مستند دستاورد های نشست ژنو ۳

مدت زمان: ۱۲ دقیقه

کاری از: واحد مرکزی خبر

کیفیت: TVRip (عالی)سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران با قدرشناسی از خون پاک این شهید والا مقام در یک ابتکار عمل کشور‌های طرف مذاکره کشورهای طرف مذاکره را با این پرسش به چالش کشید که چرا شما ترور این شخصیت برجسته علمی و دانشگاهی را محکوم نکردید؟ اینکه بازرسان آژانس اسامی دانشمندان ایرانی را اعلام و شورای امنیت آن را در فهرست قطعنامه‌ها قرار دهد و با اقدام تروریستی در جهت اجرای قطعنامه‌ این دانشمند هدف قرار گیرند، رسوایی بزرگی برای شورای امنیت است که باید به جامعه جهانی درباره آن پاسخ دهند.

جمهوری اسلامی ایران با آمادگی بیش از همیشه با لحاظ ظرفیت‌ها و موقعیت‌ ممتاز، منطقه‌ای، سیاسی و اقتصادی با اقتدار و منطق روشن وارد این دور از گفت‌وگوها شد. همانطور که در گفت‌وگوهای ژنو ۱ و ۲ گروه مذاکره کننده ایرانی اجازه نداد حقوق ملت ایران موضوع گفت‌وگو قرار بگیرد، در مذاکرات ژنو ۳ نیز حقوق ملت ایران مفروض گفت‌وگوها دانست و به هیچ عنوان اجازه نداد به حقوق مسلم ملت ایران تعرضی صورت بگیرد.

کشورهای غربی که با نابسامانی‌های فراوانی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دست به گریبان هستند، باید توجه کنند که مسیری را انتخاب نکنند که به خاطر منافع برخی گروه‌ها به ویژه صهیونیست‌ها، هزینه‌های بیشتری را به ملت های خود تحمیل کنند و منافع ملت‌های خود را از فایده‌ای که در تعامل با ملت ایران می‌توانند داشته باشند بیش از این محروم نکنند.

بی تردید لازمه تداوم گفت‌وگوها کنار گذاشتن راهبرد غلط گذشته از سوی کشورهای غربی است و گفت‌وگوها در راهبرد دو مسیره پیشاپیش بی‌فرجام خواهد بود. همانطور که جلیلی پیش از مذاکرات اخیر اعلام کرد، هرگونه مسیر آینده بر اساس رفتار طرف مقابل تنظیم خواهد شد. اکنون کشورهای ۱+۵ در برابر یک آزمون حساس قرار گرفته‌اند و آن میزان پایبندی به توافق صورت صورت گرفته در گفت‌وگوهای ژنو ۳ است؛ توافقی که دبیر شورای عالی امنیت ملی آن را چنین بیان کرد: « گفت‌وگو برای همکاری حول نقاط مشترک»

نکات برجسته درباره مذاکرات ژنو ۳ :

 • غربی‌ها فقط با دستور کار شکنی وارد مذاکرات شده بودند اما ایران توانست یک موضوع محتوایی مهم در مورد دستور کار مذاکرات آتی را به آنها تحمیل کند.
 • توافق نهایی جلسه که توسط خانم اشتون جمع‌بندی شده این است که دستور کار جلسه بعدی «یافتن نقاط مشترک و گفت‌وگو برای همکاری حول نقاط مشترک» خواهد بود. این دقیقاً چیزی‌ است که قبل از مذاکرات توسط ایران اعلام شده بود.
 • به دلیل فشار برخی گروه‌ها در غرب به ویژه صهیونیست‌ها، ضعف خانم اشتون و اختلافات و سردرگمی داخلی کشورهای ۱+۵ در پایبندی آنها به توافق به عمل آمده تردیدهایی بروز کرده است.
 • واقعیت این است که هیئت مذاکره کننده ایرانی با یک پیروزی بزرگ از ژنو بازگشت و دور بعدی مذاکرات با دستور کار ایرانی برگزار خواهد شد.
 • مذاکرات ژنو ۳ علاوه بر اینکه یک پیروزی دیپلماتیک، برای ایران بوده، یک پیروزی رسانه‌‌ای، هم محسوب‌ می‌شود. عملیات رسانه‌ای انجام شده از جانب ایران در مذاکرات، یک عملیات بسیار موفق و با در دست داشتن ابتکار عمل و از موضع فعالانه بود که می‌توان آن را یک نمونه قابل توجه از پیروزی ایران در جنگ نرم به حساب آورد. رسانه‌های غربی در طول مدت مذاکرات کاملاً منفعل بودند و در موارد متعدد به بازنشر تولیدات رسانه‌های ایران پرداختند.
 • ایران در گفت‌‌وگوهای ژنو ۳ موفق شد، اولاً به افکار عمومی جهانی نشان دهد که ۱+۵ و تروریست‌ها در جنایت علیه دانشمندان ایرانی هم دست بوده‌اند و عملاً تقسیم کاری بین آژانس، شورای امنیت و تروریست‌ها وجود دارد، ثانیاً به محاکمه جدی ۱+۵ در این باره پرداخت و ثالثاً توانست ۱+۵ را وادار به عذر خواهی در این مورد کنند.
 • ایران در گفت‌وگوهای ژنو ۳ ثابت کرد راهبرد دو مسیره غرب مبنی بر فشار- مذاکره شکست خورده و ناکارآمد است و تحریم‌ها نه تنها خللی در اراده ملت ایران نداشته بلکه آن را در پیمودن راه پیشرفت و تعالی مصمم‌تر کرده است.
 • بر مبنای تعهدی که ۱+۵ داده بحث درباره حقوق هسته‌ای ایران به هیچ وجه در دستور کار هیچ مذاکره‌ای در آینده نخواهد بود و این دستاورد بزرگ جمهوری اسلامی ایران است.

کلمات کلیدی: مستند، مستند دستاوردهای نشست ژنو ۳، گفت‌وگوهای ژنو ۲، مذاکرات ژنو ۳، کشورهای گروه ۱+۵، راهبرد فشار و تحریم‌ در قبال ایران، میز مذاکره، محاسبات استراتژیک ایران، تروریست، نشست ژنو ۳، شهادت دکتر مجید شهریاری، دانشمند هسته‌ای، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، مسئول تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران، بازرسان آژانس، شورای امنیت، قطعنامه‌، جامعه جهانی، جمهوری اسلامی ایران، صهیونیست‌ها، کشورهای غربی، گفت‌وگو برای همکاری حول نقاط مشترک، خانم اشتون، پیروزی دیپلماتیک، پیروزی رسانه‌‌ای، رسانه‌های ایران، آژانس، شورای امنیت و تروریست‌ها، حقوق هسته‌ای ایران، دستاورد بزرگ جمهوری اسلامی ایران

»» بخش تصویری

.::. دانلود با کیفیت بالا .::.

(فرمت: mp4، ابعاد تصویر: ۴۸۰*۷۲۰)

(حجم کل:۷۰ MB )

تاریخ ماندگاری لینک اصلی: نا محدود
منبع: MobinMedia.ir


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

 • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
 • تلفن:
 • فکس:
 • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.