مستند «فمینیسم و جنگ علیه خانواده»

برتربین  • فمینیسم همان ایدئولوژی برتری جنس زن است و فمینیستها کسانی هستند که معتقدند زنان موقعیت فرودست و تحت ستمی دارند و این ظلم به خاطر جنس یا زن بودن آنهاست.

واژه فمینیسم از كلمه لاتین Femina یعنی جنس زن گرفته شده است و در قرن نوزدهم برای توصیف زنانه شدن بدن مرد یا توصیف زنانی كه خصوصیات مردانه داشته‌اند، استفاده می‌شده است. اما در قرن بیستم این مفهوم تغییر كرد و از آن به بعد به جنبش فكری یا نظریه‌ای گفته می‌شود كه معتقد است زنان به علت جنس خود، در طول تاریخ به فرودستی كشیده شده و تحت تبعیض‌های گوناگون قرار گرفته‌اند.

واژه فمینیسم از كلمه لاتین Femina یعنی جنس زن گرفته شده است و در قرن نوزدهم برای توصیف زنانه شدن بدن مرد یا توصیف زنانی كه خصوصیات مردانه داشته‌اند، استفاده می‌شده است. اما در قرن بیستم این مفهوم تغییر كرد و از آن به بعد به جنبش فكری یا نظریه‌ای گفته می‌شود كه معتقد است زنان به علت جنس خود، در طول تاریخ به فرودستی كشیده شده و تحت تبعیض‌های گوناگون قرار گرفته‌اند.

در این مستند اشاره به فیلمهایی چون «دختران انتظار» و «همخانه» شده که چطور کمک می کنند به عادی سازی فرهنگ های منحط غربی از جمله طلاق به عنوان اولین راه حل و همخانه(Roommate) شدن زوج ها قبل از ازدواج.
دکتر William Gairdner جامعه شناس کانادایی صاحب کتاب جنگ علیه خانواده «The War Against the Family» است. او ضمن انتقاد از فمنیستها به مفهوم آزادی در اندیشه آنها اشاره می کند و می گوید:
«مفهوم رایج آزادی این است که ما باید از قید و بندهای انتظارهای دیگران آزاد باشیم. یا در اعمال خودمان به قوانین محدود نباشیم و هر آنچه را که خود مایلیم انجام دهیم. وقتی مردم می گویند آرزو دارند آزاد باشند، معمولا منظورشان این است که از مسئولیت ها، استرس ها و الزام های شغلی، همسر یا فرزند یا هر چیز دیگری که در آنها حس محدودیت ایجاد می کند رها شوند...
ما منشورهای بسیاری برای حقوق انسانها داریم. از سازمان های ملل گرفته تا نهادهای پایین تر، اما هیچ منشور رسمی جهت تکالیف و مسئولیت ها نداریم. این روزها مصلحت سیاسی این است که مفهوم آزادی اخلاقی و مسئولیت پذیری که در خانواده ها و زندگی های سنتی هست، مثل مادری و همسری، تحقیر شود، تنزل پیدا کند، و این برای تاریخ دموکراسی مایه تاسف است.»
کنوانسیون یا معاهده رفع تبعیض از زنان، از جمله اسناد مهم بین المللی است. پس از بررسی های کارشناسان، شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد الحاق به کنوانسیون ولو مشروط، به صلاح جمهوری اسلامی ایران نیست. ولی در آغاز سال 1378 مرکز امور مشارکت زنان به سازمان ملل تعهد داد تا امکان الحاق را پیگیری کند و در این زمینه دست به اقداماتی زد. جالب اینجاست که خود آمریکا به این کنوانسیون ملحق نشده و آن را مخالف قوانین داخلی خود می داند.

اصل 80 قانون اساسی: گرفتن و دادن وام یا کمکهای بدون عوض داخلی و خارجی از طرف دولت، باید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد.
حال این تجاوزها از قوانین را چطور می توان توجیه کرد:

[تصویر: feminism-3.jpg]

- پرداخت 120 هزار دلار در سال 1381
- 140 هزار دلار در سال 1382 از طرف یونیسف برای ایجاد مهد کودک های خصوصی و روستایی
- پرداخت 30 هزار دلار توسط یونسکو برای انجام سه طرح پژوهشی در سال 1373 پیرامون کتب درسی، حقوق زنان، نرخ باروری در ایران
- مبلغ 100 میلیون دلار به صورت بلاعوض، به مرکز مطالعات زنان دانشگاه تهران جهت ایجاد شبکه ارتباطی زنان در ایران و کشورهای همسایه فارسی (خبرنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان، اسفند 82)
- فرانچسکو باستالی، هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران اعلام کرد کمک مالی 294 هزار دلاری به مرکز امور مشارکت زنان داده تا اقداماتی را جهت مبارزه با خشونت علیه زنان انجام دهد که با همین کمک مالی، جزوه آموزشی «اقدام محلی، تغییر جهانی» با نظارت سازمان ملل تهیه و از سال 1389 در پنج استان کشور آموزش داده شد.

[تصویر: feminism-6.jpg]

.

جزئیات مطالب مطرح شده همراه با اسناد آنها در خود مستند موجود می باشد. این مستند حدود 75 دقیقه هست.

دانلود قسمت اول مستند «فمینیسم و جنگ علیه خانواده» (100 مگابایت)
دانلود قسمت دوم مستند «فمینیسم و جنگ علیه خانواده» (100 مگابایت)
دانلود قسمت سوم مستند «فمینیسم و جنگ علیه خانواده» (50 مگابایت)

منبع :بیداری اندیشه
-------------------------------------------------------------------------------------------

فتوای تاریخی آیت الله محمد خوانساری: منکر حجاب نجس و کافر است!

مجموعه پوسترهایی درباره حجاب و عفاف (سری دوم)

ویدئوی زیبادرباره حجاب خواننده حسام حاج از سوریه

کلیپی در مورد حجاب توسط استاد حورایی

فیلم/ مستند حجاب و گوهر عفاف

حجاب در قرآن

دکتر حسن عباسی- هویت و سبک زندگی در جنگ نرم

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.