بورسیه در آلمان، ماه عسل خوش رقصی فرهادی در "جدایی نادر از سیمین"


پس از آنکه فیلم "جدایی نادر از سیمین" مورد پسند داوران بین المللی قرار گرفت؛ اصغر فرهادی، کارگردان این فیلم، از خردادماه سال آینده برای یک سال ساکن پایتخت آلمان می‌شود.
 
اصغر فرهادی با دریافت بورس تحصیلی! یک ساله از سوی سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) می‌خواهد در زمینه فرهنگ ایران و آلمان به تحقیق بپردازد.

با نگاهی به محتوای فیلم فرهادی مشخص می شود که به چه علت سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان، که یکی از بزرگ‌ترین مؤسسه کمک‌های مالی برای مبادلات بین‌المللی دانشجویان و دانشمندان است؛ حاضر شده است بورس تحصیلی به فرهادی اعطا کند. نقد ساختاری فرهادی به جمهوری اسلامی و ترویج "نسبیت گرایی" مفاهیمی است که فرهادی در "جدایی نادر از سیمین" دنبال می کند.

باید گفت کشور آلمان یکی از کشورهایی است که در دادن بورس های تحصیلی در کنار کشورهایی مثل فرانسه و انگلیس به تجددخواهان ایرانی و تجدید نظرطلبان از زمان مشروطه پیش گام بوده است.

شناسایی به اصطلاح هنرمندان مستعد معارضه با نظام جمهوری اسلامی، فراخوانی آنان به حضور در جشنواره های خارجی، تمجید از آثار آنان- با هردرجه از كیفیت- اعطای نشان های هنری و جایگاه داوری در جشنواره های معتبر بین المللی و سپس معرفی و فعال نمودن این مهره ها به عنوان پوشالی مخالفان نخبه نظام دینی! امروزه به یك واقعیت روشن و معمول تبدیل شده است.

این یارگیری سه منفعت پایه ای دارد:

نخست؛ امید می رود فرد معرفی شده به عنوان نخبه، بخشی كلان از افكار عمومی داخلی كشورمان را همراه خود سازد و نسبت به سیاستهای استكباری علیه نظام، توجیه نماید.

دوم؛ با علم كردن نخبه های دروغین، زمینه قد كشیدن و رخ نمایی فعالان عرصه هنر متعهد و ناشر فرهنگ انقلاب اسلامی در عرصه های بین المللی و درون مرزی ستانده شود.

سوم؛ در فضای تعاملات هنر بین المللی، نخبگان دروغین، به عنوان پیشروان نهضت روشنفكری ایران و نمایندگان بدنه عمومی كشورمان آشكار شده با سیاه نمایی، دروغ و فریب، در مسیر مهندسی افكار جهانی و ایجاد زمینه انزوای نظام جمهوری اسلامی ایفای نقش نمایند.

پیش از این کیهان در این باره نوشته بود: یارگیری نهادهای صهیونیستی، تنها محدود و منحصر به عرصه سینما نیست. مدتهاست كه فعالان حیطه ادبیات نیز، در معرض یارگیری نهادهای یاد شده قرار دارند. اما از آنجا كه دامنه مخاطبان سینما، نسبت به ادبیات كوچك است، در نتیجه یارگیری صهیونیست ها در این حیطه كمتر به چشم می آید. در واقع می توان گفت این یارگیری با سروصدای زیادی همراه نیست!

اما به هر روی دشمن بر آن است كه هیچ قله ای و عرصه ای فرهنگی نباید تبدیل به حیات خلوت نظام دینی شود. بنابراین یارگیری فعالان ادبی به عنوان استراتژی نهادهای صهیونیستی به صورت جدی مطرح است.

خوب است بدانیم كه نهادهای یاد شده به منظور به شهرت رساندن فعالان ادبی هدف گرفته شده مجبور به تكاپواند.

از شاخص ترین نخبگان دروغین كه كم و بیش در مسیرهای بیان شده گام ها و قلم های خود را تعریف كرده اند باید به: «عباس معروفی»، «سیمین بهبهانی» [عضو شورای ترانه و مدیحه سرای فرح در رژیم پهلوی]، «ابراهیم گلستان» [جاسوس انگلیس]، «محمدعلی سپانلو»، «امیرحسن چهل تن»، و... اشاره كرد.

اعضای یاد شده که برخی از آنها عضو کانون منحله نویسندگان ایران با نویسندگانی چون «شائول بخاش» (صهیونیست برجسته، مشاور كاخ سفید و همسر هاله اسفندیاری)، سیمین بهبهانی (مشاور بنیاد اشرف پهلوی و شاعره درباری)، محمود دولت آبادی از مسافرین كنفرانس برلین و برخی سمینارهای ضدانقلابی مشابه در خارج كشور؛ داریوش آشوری كه مرحوم جلال آل احمد و شریعتی در وابستگی وی به رژیم اشغالگر قدس مطالبی را منتشر كرده بودند و... از نمونه های آن می باشند اتفاقا از همین کشور آلمان حقوق بگیر بوده اند.

نمونه دیگر صدیقه دولت آبادی خواهر یحیی دولت آبادی و از پیشقدمان نهضت زنان ایران بود. صدیقه دولت آبادی نشریه "زبان زنان" را تاسیس کرد اما با تعطیلی این نشریه بلافاصله در دانشگاه پاریس بورس شد و در رشته تعلیم و تربیت از دانشگاه پاریس فارغ التحصیل گردید و همانسال به ایران بازگشت و در وزارت فرهنگ مشغول خدمت شد و در سالهای مشروطه هجری شمسی رئیس کانون بانوان بود.

صدیقه دولت آبادی نخستین زنی بود كه سالها قبل از كشف حجاب، چادر از سر برداشت و پس از انجام مراسمی خاص در برابر دوربین عكاسان و خبرنگاران خارجی، بدون حجاب عازم اروپای غربی و آمریكا شد.

این اقدام كه یك حركت سیاسی برای جا انداختن تجدّد در دوران رضاخان بود، با اقبال و توجه رسانه های آن زمان مواجه شد و خبرنگاران جراید با برنامه ریزی قبلی ، در شهرهای مختلف با "صدیقه دولت آبادی" مصاحبه میكردند و سخنان و تصاویر او را در صفحات خود انتشار میدادند.

پدر و برادر و شخص حاج میرزایحیی دولت آبادی سال های سال نماینده و امین امور حسبیه صبح ازل بودند و همواره كمك های مالی "بابیان ازلی" را جمع آوری میکردند و آن را برای میرزا یحیی صبح ازل و جانشین او به جزیره قبرس می فرستادند.

اخیرا نیز مجتبی واحدی، مشاور کروبی پس از خروج از کشور مورد لطف و محبت لندن واقع شد و از این کشور بورس تحصیلی دریافت کرد.

همچنین برای یکی از دانشجویان دانشگاه تربیت معلم کرج که نقش عمده ای در تحصن این دانشگاه در سال‌های گذشته داشته است، دعوت نامه‌ای از دانشگاه مونیخ ارسال شده و قرار است وی پس از اتمام تحصیلات به آلمان سفر کند.

(ف م) دانشجوی رشته زمین شناسی در حالی که دانشجوی ورودی سال 84 است و هنوز نتوانسته در مدت معمول درس خود را به پایان ببرد اما به جهت فعالیت سیاسی مطلوب غرب مورد توجه سرویس های غربی قرار گرفته است.

گفتنی است مؤسسه که به فرهادی بورسیه تحصیلی داده است از زمان تأسیس خود در سال ۱۹۲۵، از بیش از ۵/۱ میلیون نفر فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های آلمان و خارج از این کشور پشتیبانی کرده است.

به گزارش تاگز اشپیگل، روز یک‌شنبه ۲۰ فوریه، در فردای مراسم پایانی شصت و یکمین دوره جشنواره فیلم برلین ضیافت شامی با شرکت اصغر فرهادی، بازیگران و دست‌اندرکاران فیلم «جدایی نادر از سیمین» برگزار شد که در آن دیتر کوسلیک، دبیر جشنواره و چندین شخصیت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آلمان نیز حضور داشتند.

به نظر می رسد پس از انگلیس اکنون آلمان عهده دار بورس های تحصیلی به افراد خاص شده است.

ضیافت روز یک‌شنبه در فضایی از شادی در یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین رستوران‌های برلین به نام بورشارد برگزار گردید.

دیتر کوسلیک، دبیر جشنواره پیش از این با خوشحالی اعلام کرده بود که فیلم اصغر فرهادی از هم‌اکنون به ۷۰ کشور جهان فروخته شده است. «جدایی نادر از سیمین» قرار است امسال در سینماهای آلمان به روی پرده برود.

منبع : خبرنامه دانشجویان

------------------------------------------------------------------------------

فجر سینما جولانگاه معترضان و عناصر مساله دار +عکس

حواشی یک اختتامیه

بازگشت خانم بازیگر‌ به ‌سیمای ایران ‌پس از ‌تن‌نمایی‌ در‌ سینمای امریكا!

هنرمند آن است که اندیشه و انگیزه را بشناسد

درباره خانه سینما

سینما در خدمت صهیونیزم +دانلود نقد فیلم

محمدجواد لاریجانی :برنامه دیروز ‌امروز فردا ,جنگ رسانه ای

جنگ رسانه ها ,شهریار بحرانی , دیروز امروز فردا +لینک مستقیم دانلود

برنامه راز با حضور مرضیه هاشم و محسن بر همانی با موضوع رسانه پیشتاز

مستندی درباره سواد رسانه ای

حضور بازیگر سریال "قلب یخی" در فیلمی ضد انقلاب

همیشه پای یک شیفته!! در میان است  ( کلیپ ) ( حتما دانلود نمایید )برتربین .

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.