گشتی در شبکه‌های اجتماعی «پاک»

 

در چند سال گذشته و پس از ظهور وب ۲ ، شبکه‌های اجتماعی رشد بسیار زیادی در اینترنت داشته‌اند و کاربران معمولا در حداقل یک شبکه اجتماعی عضویت دارند. این گونه مکان‌ها معمولا برای ارتباط با دوستان، به اشتراگ گذاری اطلاعات مانند عکس، ویدئو، متن و … کارهای گروهی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شوند. قطعا عده ای تمایل به حضور در محیطهای اجتماعی عمومی ندارند. با اینحال شبکه های اجتماعی ارزشی ، شیعی و اسلامی فراوانی با سطح کیفی و کمی قابل قبول با ظرقیت اثرگذاری مناسب در اینترنت وجود دارند.

هر چند اخیرا با تلاش وبلاگ نویسان انقلاب اسلامی چندین شبکه اجتماعی با رویکرد ارزشی بوجود آمده است ، اما گرافیک نه چندان قوی، عدم تبلیغات مناسب ، برنامه ریزی نامناسب و ناآشنایی بسیاری از نیروهای موثر ارزشی با این فضا ، این سایت ها را در رقابت با شبکه های اجتماعی چون تویتر و فیس بوک که از پشتیبانی مالی دولت آمریکا بهره می برند ، ناموفق ساخته است. با اینحال شبکه های اجتماعی خوش ساختی هم ایجاد شده اند که با کمی توجه و اطلاع رسانی مناسب می توانند در جذب مخاطب موثر عمل کنند.

مطلبی که در ادامه آمده است به معرفی برخی از این شبکه های ایرانی و عیر ایرانی می پردازد.

گفتگوی شیعیان

شیعه چت از بزرگترین و قدیمی ترین اجتماعات شیعیان در شبکه اینترنت است.این تالار گفتمان در حدود ۲۴۰۰۰ عضو دارد. تا کنون در حدود دو میلیون مطلب در این شبکه ارسال شده است .افراد زیادی بوسیله این شبکه به مذهب تشیع گرایش پیدا کرده اند. از جمله اتاقهای این سایت می توان به بخشهای مناسبتهای مذهبی ، بخش معرفی کتب و ادعیه شیعه ، مباحث عمومی ، قرآن و حدیث ، مباحث اقتصادی ، ازدواج و … اشاره کرد.

شبکه اجتماعی مدینه

این وب‌سایت اینترنت در پاسخ به سایت‌های اجتماعی غربی از قبیل «فیس بوک» راه‌اندازی شده است و مسلمانان از هر نقطه جهان می‌توانند با ثبت‌نام در این شبکه اجتماعی در تالارهای گفت‌وگو حضور یافته و به تبادل‌نظر بپردازند.

این وب‌سایت در حال حاضر به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، ترکی، آلمانی، عربی، سوئدی، روسی ، ایتالیایی و اسپانیایی قابل دسترسی است.

این وب سایت از آنجا بوجود آمد که فیس بوک اقدام به حذف چهار صفحه بسیار معروف اسلامی از سایت خود نمود. کاربران مسلمان این شبکه بسیار خشمگین شده و نامه ای انتشار دادند که در آن “مارک زاکربرگ” بنیانگذار فیس بوک را به خدشه دار کردن احساسات بیش از ٢.۵ مسلمان متهم کردند. در این نامه خطاب به زاکربرگ جوان آمده: با وجود اینکه عملکرد فوق العاده ای را در گسترش بهترین شبکه ارتباطی جهان داشته اید، در پروراندن کینه و عداوتی بزرگ میان خود و مسلمانان جهان نیز کاملا موفق بوده اید، اما این بار خسارتی واقعا جبران ناپذیر به وجود آورده اید.

در این نامه نه تنها درخواست شده تا صفحات حذف شده دوباره فعال شوند بلکه قوانین جدیدی نیز معرفی شده اند که بر اساس آنها انتشار نظریات ضد اسلامی خلاف قوانین خواهد بود. همچنین در این نامه خواسته شده بود تا نشانه های توهین آمیز به اسلام حذف شده و هر صفحه ای که از چنین نشانه هایی برخوردار هستند غیر فعال شوند.

در این نامه اعلام شده است در صورتی که به خواسته های مسلمانان توجه نشود ٢.۵ میلیون کاربر مسلمان فیس بوک خارج شده و به شبکه اجتماعی “مدینه” خواهند پیوست.

این اقدام در نهایت عملی شد و کاربران این شبکه روز به روز افزایش می یابند.. همچنین دست‌اندرکاران این شبکه اجتماعی درصدد هستند به زودی دانشنامه‌ای با عنوان «علم پدیا» را برای مقابله با ویکیپدیا بر روی اینترنت قرار دهند، این دانشنامه اسلامی به جای این دانشنامه ویکیپدیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت و کارشناسان پس از بازبینی مطالب ارسالی کاربران مسلمان، اطلاعات را بر روی سایت قرار خواهند داد.

Muxlim

از زمان تاسیس اجتماع آنلاین Muxlim.com در ماه دسامبر سال ‌٢٠٠۶ بیش از ‌۵/١ میلیون نفر از ‌١٩٠ کشور جهان ماهانه از این وب‌سایت بازدید کرده‌اند؛ این وب‌سایت امکان پیوستن به اجتماعات بحث و گفت‌وگو و اشتراک‌گذاری عکس و گوش کردن به قرآن را فراهم می‌کند.

Muxlim PAL‌

پایگاه اینترنتی MUXLIM PAL برای معرفی بهتر اسلام به غربی ها راه اندازی شد. پس از پایگاه اینترنتی “سِکند لایف”، پایگاه اینترنتی دیگری با عنوان MUXLIMPAL.COM راه اندازی شده است که دنیای مجازی مسلمانان و مخصوصا مسلمانان غربی را به نمایش گذاشته است .

به گفته‌ی مدیر اجرایی Muxlim، هر کسی می‌تواند به این شبکه دسترسی پیدا کند.

در دنیای مجازی Muxlim Pal کاربران می‌توانند فضای خود را ایجاد کرده و به تعامل با دوستانشان در محیطی سالم و اسلامی بپردازند.

بنا بر اظهار موسسان این دنیای مجازی، هدف Muxlim Pal گرد آوردن مسلمانان سراسر جهان کنار هم است اما هر کسی به روابط اجتماعی در دنیاهای مجازی علاقه‌مند است می‌تواند بدون هراس از روبه‌رو شدن با محتواهای توهین‌آمیز و بدون ملاحظه‌ی مذهبی که دارد وارد این دنیای اجتماعی شود.

فورویزیت

فورویزیت توسط جمعی از فعالین متعهد فضای مجازی ، از ابتدای سال ۸۸ بمنظور انتشار کلیپ های سانسور شده توسط یوتیوب ، فعالیت خود را آغاز کرد. مسئولین ۴VISIT قبل از راه اندازی آن در سایت یوتیوب اقدام به انتشار کلیپ می نمودند که پس از بارگزاری حدود ۱۰۰۰ کلیپ، یوتیوب اقدام به حذف کلیه آنها و مسدود کردن اعتبار کاربری اعضا نمود.

پس از این اقدام ، کاربران مصمم به ایجاد سایتی مشابه یوتیوب با محیطی سالم ، در جهت نشر فرهنگ ایرانی اسلامی شدند. مزایای ۴VISITنسبت به یوتیوب، عدم وجود کلیپ های غیر اخلاقی و ضد دینی، دارا بودن قابلیت دانلود مستقیم فیلم ها ، وجود بخش صوتی ، نظارت ۲۴ ساعته بر کلیپ ها و انتشار به روز اخبار و وقایع می باشد. این سایت حدود یکسال است که به دلیل مشکلات مالی فعالیت نمی کند ، اما مدیران سایت از راه اندازی قریب الوقوع آن با رویکرد جذب مخاطب از سراسر جهان خبر می دهند.

جامعه مجازی نصر

بزرگ‌ترین جامعه مجازی مقاومت اسلامی با عنوان «کلوپ نصر» با هدف اشتراک‌گذاری محتوا با رویکرد مقاومت اسلامی و همچنین جلوگیری از تهدیدات نرم ارزش‌ها و منافع اسلامی راه‌اندازی شده است.

این جامعه مجازی علاوه‌ بر زبان فارسی به سه زبان عربی، انگلیسی و روسی به کاربران و اعضاء خود سرویس‌دهی می‌دهد و این امر، ارتقاء تعاملات مجازی را در سطح بین‌المللی به همراه دارد .این ویژگی مطلوب و قابل توجه سامانه «کلوپ نصر» است.

از بخش‌های جامعه مجازی مقاومت اسلامی می‌توان به دعوت، برگزیدگان، گروه‌ها، لینک‌ها، فیدها، نیازمندی‌ها، آلبوم‌ها، نظرسنجی، وبلاگ، موسیقی، آمار جامعه و افراد برخط اشاره کرد؛ کاربران در بخش «دعوت» می‌توانند پست الکترونیکی ، دوستان خود را به صورت جداگانه در فیلدهای مورد نظر وارد کنند.

کاربران علاقه‌مند به موضوع مقاومت اسلامی می‌توانند در این جامعه مجازی فایل‌های صوتی، تصویری و… را بین خود و دیگر کاربران فضای سایبر به اشتراک بگذارند و با اشتراک‌گذاری اطلاعات، مسائل مرتبط با موضوع مقاومت اسلامی را حمایت کنند و و از امکانات وبلا‌گ‌نویسی سایت بهره‌مند شوند.

شبکه های اجتماعی حامیان ولایت

رویکرد اصلی این پایگاه که نخست با استفاده از سرویس رایگان شبکه نینگ بوجود آمد و پس از استقبال از سوی کاربران بصورت مستقل فعالیت خود را ادامه داد ، پیگیری ۲ هدف اصلی می­ باشد:

۱. ایجاد یک فضای صمیمی جهت دوستی، تبادل نظر و هماهنگی میان فعالان حزب الله در حوزه وب.

۲. فرهنگ سازی در میان اهالی این جبهه در جهت آشنایی با نحوه برخورد با دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی.

بارگذاری فیلم، صوت، سرویس ایجاد پروفایل، آپلود فایل با امکان دانلود فایلهای آپلود شده از دیگر امکانات این پایگاه می­باشد.

امکان ایجاد نامحدود گروه، امکان ایجاد نامحدود رخداد، امکان اضافه کردن و معرفی نامحدود سایت و وبلاگ، ارائه مقالات مفید با موضوعات مختلف روز، ارائه آخرین اخبار روز، امکان برقراری ارتباط آسان با سایر کاربران و اطلاع از فعالیت­ های دوستان در شبکه از دیگر قابلیت­ های این پایگاه اینترنتی است. این گروه با توجه به آنکه در جذب مخاطب حزب اللهی فعال عمل کرده است می تواند با اضافه کردن زبانهای عربی و انگلیسی مخاطبان علاقه مند به انقلاب اسلامی را از سراسر جهان جذب کند.

منبع : وبلاگ نیوز

----------------------------------------------------------------------------------

قابل توجه اهالی فیس بوک

جوانان بی‌محابا اطلاعات خود را منتشر نکنند + فیلم

جاسوسی به سبك فیس بوك-توئیتر

جاسوسی نوین به سبك گوگل


برتربینbartarbin
---------------------------------------------------------------------------------

صفحه جوانان فلسطینی از فیس‎بوک حذف شد

شبکه اینترنتی فیس بوک که مدریت آن در امریکا قرار دارد به درخواست یک وزیر اسرائیلی، فلسطینی‌ها را از حق گشایش صفحه در این شبکه اجتماعی محروم کرده است.

برخی از جوانان فلسطینی در تلاش برای توقف تجاوزات رژیم اسرائیل در سرزمین‌های اشغال شده، صفحه‌ای را در فیس بوک گشوده و در آن خواستار آغاز انتفاضه سوم شدند.

این اقدام با واکنش رژیم تل‌آویو مواجه شد و «یولی آدل اشتاین» وزیر امور رسانه کابینه اسرائیل با ارسال نامه به «مارک زوکربرگ»، مؤسس فیس بوک، بر لزوم حذف این صفحه فلسطینی تاکید کرد.

پایگاه اینترنتی روزنامه اسرائیلی یدیعوت احرونوت درپی حذف صفحه جوانان فلسطین از فیس بوک گزارش داد، این اقدام بعد از ابراز تمایل اینترنتی و حمایت ۳۵۰ هزار نفر از خواست چوانان فلسطین برای انتفاضه سوم و درج هزاران پیام حمایتی مرتبط با آن در شبکه فیس بوک صورت گرفت.

جوانان فلسطینی در صفحه خود در فیس بوک تصریح کرده بودند: «فلسطین آزاد خواهد شد و ما آن را آزاد خواهیم کرد.»

جوانان فلسطینی همچنین بر قیام و انتفاضه ای دیگر علیه اشغال‌گری تل‌آویو در سرزمین‌های فلسطین و رهایی ملت فلسطین از ظلم و ستم اسرائیل تاکید کرده بودند.

منبع: پرس تی وی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.